Teatralni partyzanci wracają. Festiwal Resort Stara Gazownia...

Teatralni partyzanci wracają. Festiwal Resort Stara Gazownia od czwartku

Zdjęcie autora materiału

Cyprian Łakomy

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

Choć nazwa może sugerować coś innego, tegoroczny festiwal odbędzie się w całości poza Starą Gazownią

Choć nazwa może sugerować coś innego, tegoroczny festiwal odbędzie się w całości poza Starą Gazownią ©Maciej Urbanowski

Po rocznej nieobecności, do Poznania wraca festiwal teatrów alternatywnych Resort Stara Gazownia. Spektakle będą odbywać się jednak poza tytułową lokalizacją. Od czwartku oglądać je będziemy m.in. na Starym Rynku, w Starej Rzeźni oraz Bramie Poznania. Za darmo.
Choć nazwa może sugerować coś innego, tegoroczny festiwal odbędzie się w całości poza Starą Gazownią

Choć nazwa może sugerować coś innego, tegoroczny festiwal odbędzie się w całości poza Starą Gazownią ©Maciej Urbanowski

Po udanej, trzeciej edycji Festiwalu Resort Stara Gazownia w 2013 roku, o imprezie zrobiło się cicho. Zeszłego lata zniknęła z miejskich afiszy.

- Poprzednia edycja otrzymała wysoką miejską dotację i równie wysoką ocenę. Rok temu nasz projekt przepadł wśród wniosków konkursowych, ale jako partyzanci nie daliśmy za wygraną - mówi Tomasz Rozmianiec ze Spółdzielni Teatralnej, organizator Resortu. Dziś, przy wsparciu sponsora, może się on odbyć ponownie.


Wbrew nazwie, żadne z wydarzeń czwartej edycji nie odbędzie się w Starej Gazowni. Na miejscu prowadzone są prace archeologiczne. Organizatorzy postanowili jednak pozostać przy dotychczasowym szyldzie. Spektakle odbywać się będą natomiast na Starym Rynku, Starej Rzeźni, w Bramie Poznania oraz... w Nowej Gazowni obok dawnej lokalizacji Resortu.

Zdaniem organizatora, rozproszenie festiwalu może zachęcić więcej osób do udziału w jego wydarzeniach.

- Poznań uchodzi za polską stolicę teatru alternatywnego. Chcemy o tym przypomnieć - tłumaczy.

Na program Resortu złożyło się osiem spektakli. Wśród nich dwie premiery: post-apokaliptyczne przedstawienie Teatru Fuzja, które zainauguruje festiwal oraz "In bivio" Asocjacji 2006, druga część tryptyku o przyjęciu przez Polskę chrztu.

- W dyskusjach o początkach polskiej państwowości uwaga skupia na księciu Mieszku I, a nie na Dobrawie, choć materiał historyczny dowodzi jej wpływu na wiele dziedzin życia - wyjaśnia Piotr Tetlak, twórca sztuki.

Zobaczymy też spektakle grupy Circus Ferus ("Freak Show" i "Serce Polski") oraz prezentowany również przed dwoma laty "Eau d'Parfum" Teatru Retusz. W dawnym Meskalu (ul. Nowowiejskiego) działać będzie klub festiwalowy Pies Andaluzyjski. W sobotę wystąpi tam formacja Dyzmatronik. Najmłodsi wziąć będą mogli udział w trwających od soboty warsztatach podczas weekendowego pikniku artystycznego.

Udział w festiwalu jest całkowicie darmowy.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hmm

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A Biuro Podróży?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo