Bądź jak Astrid Lindgren: też napisz książkę dla dzieci

Bądź jak Astrid Lindgren: też napisz książkę dla dzieci

Tadeusz Żurek

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom ogłosiła IV już Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Konkurs Fundacji jest adresowany do osób pełnoletnich, zarówno pisarzy, jak i tych wszystkich, którzy dopiero próbują swoich sił w literaturze. Forma przygotowywanej książki jest dowolna – może to być bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań. Tematyka książki powinna być współczesna.

Na konkurs nadsyłać można utwory w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci do 6 lat, od 6 do 10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat.
Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Pierwsza nagroda w każdej z nich wynosi 15 tys. zł, druga 10 tys. zł, a trzecia 5 tys. zł. Najlepsza praca zostanie też uhonorowana Grand Prix Konkursu – rzeźbą autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich przedstawiającą Pippi Pończoszankę podnoszącą konia.

W poprzednich edycjach konkursu do Fundacji wpłynęło łącznie blisko dwa tysiące prac, a wśród laureatów znaleźli się zarówno uznani pisarze, jak i debiutanci, m.in. Katarzyna Ryrych i Ida Pierelotkin, które od chwili otrzymania nagrody w konkursie zajęły się zawodowo twórczością pisarską dla dzieci i młodzieży.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.calapolskaczytadzieciom.pl/konkurs-astrid-lindgren. Prace należy przesyłać na adres Fundacji do 30 września. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w marcu 2016 roku. Nagrodzone książki zostaną opublikowane przez współpracujące z Fundacją wydawnictwa w ciągu pół roku od wyłonienia laureatów.

Maszynopisy prac konkursowych należy przesłać w trzech egzemplarzach. Każdy maszynopis należy podpisać 1-2-wyrazowym godłem/hasłem (nie należy ich podpisywać swym nazwiskiem) i wskazać na nim kategorię wiekową. Do maszynopisów należy dołączyć zaklejoną, niepodpisaną kopertę zawierającą dane autora: godło, imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, email. Maszynopisy z kopertą z danymi autora należy przesłać w jednej przesyłce na adres: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, ul. Rosoła 44a, 02-786Warszawa, z dopiskiem: „IV Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren”. Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2015.

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego. Fundacja PZU, partner strategiczny konkursu, znakomicie rozumie kulturotwórczą rolę projektu i wspiera go od pierwszej edycji. Współorganizatorami konkursu są wydawnictwa Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat. Konkurs został objęty honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo