Kolonie dzieci - dofinansowanie

Kolonie dzieci - dofinansowanie

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Lidia Leońska

Lidia Leońska

Czy i kiedy możemy liczyć na dofinansowanie kolonii dzieci? Na pytania odpowiada Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu
Lidia Leońska

Lidia Leońska

Oboje z mężem pracujemy i nie możemy wziąć urlopu. Czy są teraz jakieś możliwości, aby dzieciom zagospodarować wakacje?
Lidia Leońska: Trzeba dowiedzieć się jaką ofertą dysponują parafie, domy kultury, świetlice, instytucje sportowe czy kulturalne, harcerstwo. Zakłady pracy czy rady osiedli również organizują, finansują lub współfinansują letni wypoczynek dzieci w mieście, na przykład w formie półkolonii.


Córka kilka razy jeździła na kolonie organizowane przez ośrodek pomocy społecznej. W tym roku powiedziano mi, że takich kolonii nie będzie. Dlaczego?
Lidia Leońska: Niestety, obecnie rzadko który ośrodek dysponuje funduszami pozwalającymi na przygotowanie wypoczynku letniego dzieci.


Czy ośrodek pomocy społecznej ma obowiązek dofinansowywać wyjazd dzieci na kolonie?

Lidia Leońska: Gmina nie ma takiego obowiązku. Niemniej, jeżeli są pieniądze na takie zadanie fakultatywne, ośrodek pomocy społecznej może wesprzeć rodzinę również i w taki sposób.


Czy jako rodzina wielodzietna mamy szansę, żeby starsze dzieci jeszcze w tym roku wyjechały na kolonie?
Lidia Leońska: Proszę jak najszybciej porozmawiać w tej sprawie ze swoim pracownikiem socjalnym. Są gminy realizujące specjalne programy pomocy rodzinom wielodzietnym. Organizacje pozarządowe lub szkoły, działające w państwa miejscowości też mogą dysponować jeszcze ofertą wakacyjną.


Syn ma 20 lat i jest niepełnosprawny w stopniu lekkim. Czy ma szansę na wyjazd na turnus rehabilitacyjny w czasie wakacji?

Lidia Leońska: Proszę złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej lub w instytucji, która realizuje program wspierania osób niepełnosprawnych. W tym roku pieniędzy z PFRON-u jest więcej niż w latach ubiegłych, jest więc szansa, że syn wyjedzie na turnus. Pamiętajmy jednak, że turnus rehabilitacyjny to nie wczasy, tylko aktywna rehabilitacja, której celem jest podniesienie jakości życia osoby niepełnosprawnej, więc można wyjechać na niego niekoniecznie latem.


Czy wakacje, na które jeżdżą dzieci kierowane przez ośrodki pomocy społecznej są tylko formą spędzenia czasu wolnego, czy też mają walory terapeutyczne lub profilaktyczne?

Lidia Leońska: W zależności od realizowanych projektów czy programów, jak również jakości współpracy z organizacjami pozarządowymi lub innymi instytucjami, a także zasobów finansowych przeznaczonych na realizację zadań z pomocy społecznej, ośrodki mogą organizować letni czas dzieci w zależności od potrzeb. Tak więc obozy czy kolonie letnie mogą mieć różny charakter, na przykład socjoterapeutyczny.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.kochanowska@glos.com

Dzieci zostały skierowane na kolonie socjoterapeutyczne z Programu Alkoholowego, bo mąż ma problemy z piciem. Czy będą się tam dobrze czuły?
Lidia Leońska: Program kolonii terapeutycznych organizowany dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym jest ciekawie prowadzony, fachowo opracowany i przygotowany przez specjalistów. Dzieci z pewnością będą bezpieczne i zadowolone.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo