Rząd skąpi Wielkopolsce

  Rząd skąpi Wielkopolsce

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rząd PO-PSL nie rozpieszcza Poznania i Wielkopolski. Projekt przyszłorocznego budżetu zupełnie pomija budowę Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Poznaniu. Posłowie biją też na alarm, że zbyt niska jest przyszłoroczna dotacja na rozbudowę stadionu Lecha.
  O tym, ile pieniędzy z budżetu centralnego dostanie w przyszłym roku nasz region, posłowie i senatorowie dowiedzieli się na spotkaniu Zespołu Parlamentarzystów w Sejmie. Najwięcej kontrowersji budzi całkowite pominięcie budowy nowoczesnego centrum kardiologicznego w Poznaniu. - To skandal - mówi zdecydowanie poseł Krystyna Łybacka (SLD). - Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Takie rzeczy trzeba sygnalizować wcześniej, a nie wtedy, gdy pracuje się nad ostateczną wersją budżetu. To zbyt ważna dla regionu inwestycja, żeby ją lekceważyć.

  Centrum ma służyć pacjentom z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Ośrodek przyjmować będzie najciężej chorych i stosować najbardziej skomplikowane procedury kardiologiczne, włącznie z transplantacją serca. Koszt powstania placówki szacowany jest na 500 milionów złotych. Przy zagwarantowanym finansowaniu za siedem lat chorzy powinni już z niego korzystać.

  - Zdrowie Wielkopolan powinno być ponad politycznymi podziałami. Nie wyobrażam sobie, żeby budowa centrum została pominięta. Nie możemy pozwolić na roczne opóźnienie - przekonuje poseł Jacek Tomczak (PiS).

  Politycy koalicji tłumaczą, że projekt centrum kardiologicznego był źle przygotowany.
  - Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest ta inwestycja. Ale nie możemy ze świstkiem papieru zabiegać o kilkaset milionów złotych dotacji. A tak było w tym przypadku. Nie chcę wskazywać winnych, ale zapewniam, że teraz właściwe osoby wezmą sprawy w swoje ręce. Będziemy walczyć o pieniądze na Centrum Chorób Serca, które na pewno w regionie powstanie - odpiera zarzuty poseł Waldy Dzikowski, szef wielkopolskiej PO.

  Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia już od kilkunastu dni wiedzieli, że notowania centrum w Warszawie nie są wysokie. Wszystkie dotychczasowe prace łącznie ze wstępnym projektem okazały się niewystarczające, a lista dodatkowych dokumentów, jakie trzeba przygotować, jest bardzo długa. - To wymaga decyzji najróżniejszych instytucji, które musimy uzyskać. Do pokonania jest gigantyczna praca biurokratyczna, która przekracza siły jednego środowiska - tłumaczył na łamach "Polski Głos Wielkopolski" prof. Stefan Grajek, ojciec chrzestny przedsięwzięcia.

  Sporo emocji wzbudziła w Sejmie sprawa niskiej dotacji na rozbudowę stadionu Lecha w przyszłym roku.

  - Kwota piętnastu milionów złotych to kpina. Przecież stadion ma być gotowy w 2010 roku. Pieniędzy musi być więcej - mówi Krystyna Łybacka.

  - Przed wyborami Platforma Obywatelska obiecała 50-procentową dotację na stadion. Teraz widać, że niewiele z tego zostało. Ta żenująca suma jest dowodem niesłowności rządzących. Poznań znowu zlekceważono - podsumowuje poseł Tomczak.

  - Pieniędzy jest tyle, ile miało być - odpowiada krótko Waldy Dzikowski. Rządowe stanowisko wydają się popierać władze Poznania. Z obiecanej przez premiera Donalda Tuska kwoty 110 milionów złotych, wykorzystano już 21,5 miliona złotych na czwartą trybunę oraz 1,5 miliona na podgrzewaną płytę.
  - Chcieliśmy, żeby pozostałą kwotę 88,5 miliona złotych rozłożyć po połowie na lata 2009 i 2010 - tłumaczy Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania. - Ale ostatecznie ustaliliśmy, że w przyszłym roku dostaniemy 15 milionów, a w kolejnym pozostałą kwotę.

  Bez względu na to stanowisko wielkopolscy posłowie będą zgłaszać poprawki do budżetu, także w sprawie dotacji na drogi numer 5 i 11.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo