Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Niewiński: Mówić interesująco o trudnej historii

Marek Zaradniak
Jakub Niewiński, nauczyciel z Murowanej Gośliny jest koordynatorem projektu "Domy Pamięci", dzięki któremu młodzież Polski i Litwy w interesujący sposób poznaje trudne epizody z historii obu krajów.

Wrócił Pan właśnie z Litwy, gdzie razem z gimnazjalistami i studentami realizowaliście projekt "Domy Pamięci". Na czym on polega i dlaczego właśnie Litwa?
Jakub Niewiński: W sierpniu ubiegłego roku spotkałem nauczyciela z Vilkiji Mariusza Tavorasa. Dyskutowaliśmy o historii obu krajów i gdzieś w tych rozmowach pojawili się jeszcze Żydzi. Powiedziałem wtedy, że Murowana Goślina przed wojną była miasteczkiem, w którym mieszkało wielu Żydów. Okazało się, że w tamtym czasie 50 procent mieszkańców Vilkiji stanowili Żydzi, ale nikt teraz tam o tym nie chce mówić. Gdy wspomniałem, że z moimi uczniami odkrywam przeszłość Murowanej Gośliny, stwierdziliśmy, iż młodzież z obu krajów mogłaby realizować wspólny projekt dotyczący historii.

Jak go realizowaliście?
Jakub Niewiński: W Murowanej Goślinie zorganizowaliśmy happening polegający na odrysowywaniu na chodniku stóp współczesnych mieszkańców miasta. Prowadziły one od domu rodziny Cohnów, gdzie przed wojną były hotel i restauracja, na dawny cmentarz żydowski. Z drewna i innych materiałów zbudowaliśmy na tymże cmentarzu symboliczny Dom Pamięci. Ma on drzwi i okna. Można do niego wejść, a symbolem pamięci o Żydach jest umieszczona w jego wnętrzu menora.
Na Litwie zaś robiliśmy zdjęcia żydowskich domów, które ocalały do dziś i porównywaliśmy je z fotografiami sprzed lat. Po-dobnie robiliśmy także w Wilnie, Kownie, ale także wcześniej w Poznaniu. Natomiast w Vilkiji mieliśmy też warsztaty na leśnym cmentarzu żydowskim. Braliśmy białe kartki, które kładliśmy na maceby. Odrysowywaliśmy symbole i za pomocą internetu odczytywaliśmy ich znaczenie.

Czy projekt będzie kontynuowany?
Jakub Niewiński: Chcielibyśmy i wydaje mi się, że przyczynił się on też do przełamywania niełatwych relacji między Polakami a Litwinami. Pokazał, że młodzież pracując razem potrafi być ponad podziałami. W najbliższym czasie stworzymy blog, na którym zamieścimy wszystkie informacje dotyczące naszego projektu. Planujemy też spotkanie nauczycieli z Murowanej Gośliny i Vilkiji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski