Menu Region

Piła: Trąba powietrzna nad miastem. Wyrywała drzewa z...

Piła: Trąba powietrzna nad miastem. Wyrywała drzewa z korzeniami! [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Michał Nicpoń

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Prawie 800 strażaków postawionych na nogi i 170 wozów bojowych w akcji. Trwa liczenie strat po sobotnich nawałnicach i gwałtownych burzach, które nawiedziły Wielkopolskę. Najdotkliwsze skutki odnotowano w powiecie poznańskim, czarnkowsko-trzcianeckim i pilskim. W samej Pile mówić można o kataklizmie. Wystarczyło zaledwie 10 minut, by zablokować całe miasto, które w niektórych miejscach jeszcze dziś przypomina pobojowisko. Mieszkańcy mówią, że nad miastem przeszła trąba powietrzna.
Główne uderzenie nawałnicy Piła przyjęła na siebie około godziny 15.30. Początkowo nic nie zapowiadało, że będzie aż tak źle, ot zwyczajna ulewa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał zresztą ostrzeżenie dla regionu o możliwości wystąpienia podczas weekendu gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W sobotę szybko jednak padający deszcz przybrał postać "ściany wody", a wiatr uderzył z niespotykaną siłą.
Dosłownie dziesięć minut później deszcz osłabł, wyszło słońce i...rozbrzmiały syreny wozów bojowych straży pożarnej.

WIELKOPOLSKA: TRĄBA POWIETRZNA, NAWAŁNICA, BURZE [FILMY INTERNAUTÓW]

- Zaczęło się prawdziwe piekło Telefon w Centrum Powiadamiania Ratunkowego nie milknął przez sześć godzin - mówi Zbigniew Szukajło, rzecznik pilskiej straży pożarnej. - W tym czasie odebraliśmy ponad pół tysiąca zgłoszeń. Natłok informacji był ogromny, musieliśmy wybierać z nich te najpoważniejsze i tam kierować kolejne jednostki. Ludzie byli jednak wyrozumiali. Szybko się rozłączali, nie oczekiwali, że będziemy na miejscu zaraz. Niektóre interwencje mogliśmy podejmować dopiero po kilku godzinach - dodaje.

TUTAJ ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PIŁY PO NAWAŁNICY

Największe zniszczenia wiatr spowodował w centralnej części miasta. Powalonych i połamanych zostało kilkadziesiąt grubych drzew. Miasto zostało zablokowane. Nieprzejezdne były dwie główne ulice: Bydgoska i Kossaka. Drzewa przewróciły się również przy Al. Wojska Polskiego, blokując przejazd. Złamane konary i wyrwane z korzeniami drzewa zablokowały śródmieście. Przez kilka godzin nieprzejezdne były m.in. ulice Sikorskiego, Okrzei i Walki Młodych.

WIELKOPOLSKA: PO NAWAŁNICY STRAŻACY INTERWENIOWALI PONAD STO RAZY

1 »

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.