Umówmy się, że to nie zmowa

  Umówmy się, że to nie zmowa

  Leszek Waligóra zastępca redaktora naczelnego

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po pierwsze: taka sama cena w różnych sklepach - to żadne przestępstwo. Na przykład bilety MPK są w każdym kiosku w tej samej cenie.
  Po drugie: takie same wzrosty i spadki - to też żadne przestępstwo. Na giełdzie tak samo spadały wszystkie akcje, a wzrosty - o proszę bardzo: takie same mają wszyscy żołnierze w kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

  Po trzecie: zmowy nie ma, bo nie ma na nią dowodu. Stacje benzynowe nie umawiają się na jednakowe ceny paliw. Wszystko reguluje niewidzialna ręka rynku.

  Wierzę w to, bo z natury jestem naiwny jak dziecko.
  Wierzę, że na każdej stacji benzynowej pracuje pan, który na rowerku codziennie rano objeżdża sąsiednie stacje paliw i sprawdza ceny, żeby przypadkiem na jego stacji różnic zbyt dużych nie było. Może nawet już jest związek zawodowy "rowerkowych podglądaczy"? No bo po co mają zasuwać tam i z powrotem, jak "rowerkowy" z jednej stacji, może spotkać się z "podglądaczem" z drugiej w połowie drogi? Wymienią się poglądami na bieżącą sytuację geopolityczną, zwłaszcza w Zatoce Perskiej, wypalą fajkę pokoju, na odchodnym ustalą cenę, jaką podadzą swoim szefom.

  Wierzę również, że technika trafiła pod strzechy i w niektórych stacjach "rowerkowego podglądacza" zastąpił telefon "wykonywany" codziennie do sąsiedniej stacji. A w innych - system przesyłu danych z serią wytycznych z samej góry: jak ustalać ceny paliw. Jak te dane na samej górze są zbierane - nie mam już najmniejszego pojęcia. Ot, niewidzialna ręka rynku, jest doskonale niewidzialna. Ale działa...

  Znów, kiedy jutro zobaczę na stacji cenę za litr E95, będę wiedział, że na kolejnych pięciu mijanych stacjach, będzie równo i po kolei: taka sama, o 2 grosze niższa, o 2 grosze niższa, taka sama, wyższa o 2 grosze. Ot, prorok.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo