Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fachowiec radzi: Zamontuj sam baterię łazienkową. Instrukcja krok po kroku

Katarzyna Sklepik
Montaż baterii nie jest trudny
Montaż baterii nie jest trudny Fot. FotoChannels
Montaż baterii łazienkowej z pozoru wydaje się trudny. Stosując się do kilku podstawowych wskazówek, można jednak wykonać go samodzielnie.

Krok 1: Wybieramy odpowiednią baterię
Istnieją dwa rodzaje baterii - ścienne i stojące (tak zwane sztorcowe). Wybierając, sprawdźmy na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w łazience, bo od tego zależy, który model możemy zainstalować.

Baterie ścienne montujemy, gdy rury wyprowadzone są wyżej niż wanna lub umywalka. Jeśli instalacja wodna przebiega poniżej, zdecydujmy się na armaturę sztorcową.

Dostępne modele różnią się też liczbą otworów. Wśród baterii stojących najpowszechniejsze są jednootworowe (mocowane w jednym otworze regulują strumień i temperaturę wody za pomocą uchwytu) i dwuotworowe (jednouchwytowe, z pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody).

Krok 2: Instalujemy
Baterie stojące umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce lub wannie. Mają zwykle średnice w granicach 28-35 mm.

Bateria jednootworowa
W przypadku baterii jednootworowej, w specjalne wejście umieszczone w podstawie (dolnej części armatury) wkręcamy przewody doprowadzające wodę (przyłącza elastyczne) i wkręt mocujący. Wężyki wsuwamy do otworu montażowego w umywalce, a na wystający od spodu wkręt nakładamy specjalną gumową podkładkę, którą następnie zabezpieczamy dodatkową, wykonaną z metalu.

Trwałe przykręcenie baterii zapewni tulejkowa nakrętka, pozwalająca wyeliminować ewentualne przecieki wody. Na koniec wystarczy podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.

Bateria dwuotworowa
Instalując armaturę dwuotworową, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Przy ich pomocy montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami (z gumy lub kauczuku silikonowego). Pamiętajmy o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową chcemy zainstalować w wannie, wąż natrysku przykręcamy do rączki natrysku i łącznika.

Bateria ścienna
Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Montaż rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej.

Połączenia gwintowe warto zabezpieczyć skutecznymi elementami uszczelniającymi - taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym i być ustawione na jednej wysokości tak, by korpus baterii po przykręceniu był poziomo. Najczęstsze nieprawidłowości przy montażu wynikają ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej. Modelowo jest to 15 centymetrów, dopuszcza się dwa centymetry odchylenia.
Następnie na mimośrody nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek baterii umieszczamy uszczelki gumowe z filtrem, a następnie przykręcamy palcami baterię do mimośrodów.

Krok 3: Nie przecieka?
Sprawdzianem montażu będzie puszczenie strumienia wody i zweryfikowanie przecieków. Gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. Najbardziej te, które mają kontakt z gorącą wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski