18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy radni PiS: Wicemarszałek Leszek Wojtasiak musi odejść!

Paulina Jęczmionka
Radni PiS Sejmiku Województwa domagają się, by wicemarszałek Leszek Wojtasiak przestał zajmować się ochroną zdrowia
Radni PiS Sejmiku Województwa domagają się, by wicemarszałek Leszek Wojtasiak przestał zajmować się ochroną zdrowia Fot. Marek Zakrzewski
Radni PiS Sejmiku Województwa domagają się, by marszałek Leszek Wojtasiak przestał zajmować się ochroną zdrowia. I wyliczają szereg zarzutów pod adresem marszałka.

Zbigniew Czerwiński i Błażej Spychalski, radni sejmiku z PiS, zwołali w czwartek konferencję, na której przedstawili szereg zarzutów wobec zajmującego się ochroną zdrowia wicemarszałka województwa Leszka Wojtasiaka z PO. Zarzucili mu, że nie sprawuje nadzoru i nie ma pomysłu na kierowanie mu podległymi szpitalami. Ich zdaniem zarząd województwa narusza porozumienie, jakie radni Sejmiku - zarówno z koalicji rządzącej, jak i opozycji - zawarli po strajku i konflikcie w szpitalu konińskim. Mieli bowiem wtedy ustalić, że problemy w ochronie zdrowia będą szeroko konsultowane ponad podziałami.

- Zarząd województwa przedstawił nam raport na temat sytuacji w wojewódzkich jednostkach ochrony zdrowia - mówi Błażej Spychalski. - Tyle, że z ten raport nie wnosi żadnej nowej wiedzy, jest jedynie wygodną podkładką pod decyzje zarządu, które tak naprawdę zapadły już dawno nie na podstawie raportu, a układów politycznych. Marszałek Wojtasiak powinien wiedzieć, że służba zdrowia nie jest jego prywatną domeną.

Radni PiS zarzucają wicemarszałkowi m.in. dążenie do przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego, bez wcześniejszego ustalenia, czy rzeczywiście takie rozwiązanie ma sens. Są także przeciwni pomysłowi powołania holdingu, który miałby zarządzać wszystkimi szpitalami oraz komercjalizacji wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Koninie.

- Granice naszej wytrzymałości zostały przekroczone podczas sesji komisji zdrowia 14 czerwca, gdy marszałek Wojtasiak złożył zaocznie wniosek o poręczenie kredytu dla szpitala w Lesznie w wysokości ponad 39,4 mln zł - mówi Zbigniew Czerwiński. - Sejmik nigdy nie udzielił jednorazowo takiego poręczenia. I zawsze w podobnych sytuacjach prowadzono dogłębną dyskusję, prezentowano plan naprawczy.

Na razie wniosek nie uzyskał większości. Ma być głosowany ponownie 25 czerwca. Radni otrzymali materiały dotyczące sytuacji szpitala dopiero po posiedzeniu komisji.

- Gdyby marszałek porządnie zajmował się szpitalami, to działania naprawcze w szpitalu w Lesznie byłyby podjęte już w 2010 roku - uważa Zbigniew Czerwiński. - Ta zwłoka to strata przynajmniej 20 mln zł. Odnośnie zadłużonego szpitala w Koninie również postulowaliśmy wprowadzenie tam koniecznych zmian - już w 2006 roku.

Radni PiS proponują, by Leszek Wojtasiak przestał zajmować się ochroną zdrowia, a "zaczął robić to, co lubi, czyli jeździć na misje gospodarcze".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski