Religia kontra in vitro?

  Religia kontra in vitro?

  Leszek Waligóra, zastępca redaktora naczelnego

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Spór jest z gatunku nierozstrzygalnych. Dla Kościoła in vitro jest złe, dla rodzin, które chcą mieć dzieci - jest dobre. Państwo stoi zaś w rozkroku.
  Słuchać Kościoła, a właściwie - wyborców, których Kościół może skłonić do innych wyborów, czy słuchać tych wyborców, których zdanie Kościoła w sprawie zapłodnienia in vitro nie obchodzi. I kiedy słyszę o moralności, etyce i religii - wychodzi mi na to, że te wartości są... względne.

  Ale dla państwa względne być nie muszą. Państwo nie musi słuchać religii - bo, gdyby to robiło, powinno zrezygnować z posiadania armii i szkolenia jej w zabijaniu (nie zabijaj).
  Musiałoby zrezygnować z prawa do rozwodów - bo Kościół je gani. Przestępcom zaś sądy musiałyby wybaczać - bo religia tak nakazuje. Państwo tego robić nie musi, bo... "oddajcie cesarzowi co cesarskie, a Bogu - co boskie".

  A gdyby tak... dać ludziom prawo wyboru? Kościół nie chce zapłodnienia in vitro. Czyli: wierzący i praktykujący katolik też go nie chce. A skoro go nie chce - nie musi zgadzać się na to, aby z jego podatków takie zapłodnienie było finansowane. I nie należy katolikowi prawa do takiej decyzji odbierać. Ale do innej - też ma prawo.

  Wypełniamy już tyle papierków w urzędach skarbowych i ZUS-ach, że można to zrobić w prosty sposób: wypełnij drogi człowieku, zapisując się choćby do funduszu emerytalnego, jedną dodatkową rubryczkę: czy zgadzasz się, aby część twojej składki zdrowotnej odprowadzano na finansowanie zapłodnień in vitro. Jeśli się zgodzisz - jeśli dotknie Cię taki problem, będziesz miał prawo do finansowania przez państwo zapłodnienia in vitro. Jeśli Ty się zgodzisz, a Twój partner nie - będziesz miał prawo do finansowania w połowie. Jeśli się nie zgodzisz - znaczy to, że popierasz stanowisko Kościoła. I do takiej refundacji prawa już nie masz.

  Tylko ani Kościołowi, ani państwu takie rozwiązanie nie pasuje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo