Poznań: Planetarium powstanie pod Poznaniem [WIZUALIZACJE]

  Poznań: Planetarium powstanie pod Poznaniem [WIZUALIZACJE]

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Planetarium powstanie pod Poznaniem [WIZUALIZACJE]
  1/5
  przejdź do galerii
  Poznań w końcu doczeka się planetarium. Jego budowa prawdopodobnie rozpocznie się już w przyszłym roku. Inwestycję planuje Fundacja Zakłady Kórnickie. Oczywiście wszystko jak zawsze zależy od funduszy.
  Planetarium ma być częścią Centrum Edukacyjnego, które stawia sobie za cel popularyzowanie wiedzy o kosmosie i wszechświecie.- To ważne, aby działać na wyobraźnię młodych ludzi. Ja nie zapomnę nigdy wyprawy do planetarium w Chorzowie, gdzie zabrała mnie mama - wspomina prof. Andrzej Legocki, dzięki któremu w 2001 r. restytuowana została Fundacja Zakłady Kórnickie. - W latach 50. to była cała wyprawa. Myślę, że ten dzień spędzony z mamą w planetarium bardzo mi pomógł w późniejszych wyborach - wspomina profesor związany z PAN.


  Planetarium nie będzie jedyną atrakcją Centrum Edukacyjnego. Miejsce będzie przypominało Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, jednak na mniejszą, regionalną skalę. Samo planetarium, poza prezentowaniem nieboskłonu, będzie też pełniło funkcję kina.

  - Kopuła będzie zmieniać się w wielki ekran. Będzie można obejrzeć filmy obrazujące teorie powstania wszechświata, pojawienia się życia na Ziemi, będą filmy o ewolucji - wylicza profesor. - Młodym ludziom trzeba pomóc rozwijać ich talenty. Nauczyć ich poszukiwać prawdę o przyrodzie i człowieku, zaszczepić w nich głód wiedzy. To coś najpiękniejszego, co możemy im dać. Według takich idei będziemy budować centrum - mówi prof. Legocki, inicjator jego powstania.

  Kompleks Centrum Edukacyjnego będzie stanowił dwukondygnacyjny budynek główny z kopułą oraz rozległy teren wokół niego. W głównym budynku znajdą się m.in. dwie sale wykładowe, centrum ekspozycyjne, taras obserwacyjny i restauracja. Do budynku z parkingów będzie prowadziła ścieżka edukacyjna. Będzie to "przejście" przez nasz układ słoneczny.

  Teren jest zaprojektowany tak, że parkingi są "poza naszym układem słonecznym". Idąc w kierunku zabudowań będzie przechodzić się kolejno obok planety Pluton, następnie Neptun, Uran, Saturn, i dalej, poprzez planetę Ziemia, aż do Słońca, które będzie symbolizował główny budynek z kopułą.

  Równocześnie każda z planet będzie służyła do objaśniania różnych zjawisk przyrodniczych: Wenus będzie zarazem stacją meteorologiczną, Słońce to okazja do przypomnienia historii pomiaru czasu, z kolei Jowisz będzie amfiteatrem. A co w środku? - Może uda nam się sprowadzić kopię kombinezonu astronauty Neila Armstronga, który chodził po Księżycu i faksymile dzieł Kopernika - zdradza prof. Legocki. I dodaje, że dowiadywał się już, za ile strój znanego kosmonauty można zamówić w NASA, a kopie dzieł Kopernika w Muzeum Jagiellońskim.

  - Rozmawiałem dyrektorem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa. W Kórniku działa ze swymi wspaniałymi zbiorami Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk i wiele przechowywanych tam dzieł będzie można w formie faksymili udostępniać młodzieży i szerokiej publiczności w Centrum Edukacyjnym w Gądkach. Oby zamysł jego powstania nam wszystkim się powiódł - dodaje profesor Legocki. - cieszy się profesor.

  Centrum Edukacyjne stanie na terenach należących do Fundacji Zakłady Kórnickie, które rozciągają się przy trasie katowickiej, na wysokości węzła Koninko. Jego budowa ma kosztować ok. 40 mln zł.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no kurna - wreszcie coś takiego w Poznaniu się doczekamy

  bydłoszewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 108 / 100

  wreszcie Poznań i Wielkopolska doczeka się czegoś takiego. Brawa dla pomysłodawców

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo