Poznań: W aptekach brakuje leków na serce

Poznań: W aptekach brakuje leków na serce

Marta Żbikowska

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

Możemy tylko interweniować u ministra - mówi T. Bąbelek

Możemy tylko interweniować u ministra - mówi T. Bąbelek ©Archiwum

Bemecor, cardura, accupro czy norvasc to nazwy leków dobrze znane osobom chorującym na serce. Powoli stają się one towarem deficytowym. Brakuje ich bowiem w aptekach, nie ma ich także w hurtowniach farmaceutycznych.
Możemy tylko interweniować u ministra - mówi T. Bąbelek

Możemy tylko interweniować u ministra - mówi T. Bąbelek ©Archiwum

- W piątek zamówiłem większość tych leków w jedynej hurtowni wskazanej przez producenta, w poniedziałek w południe jeszcze ich nie miałem - przyznaje Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. - Sytuacja powoli staje się tragiczna, bo brakuje nie tylko leków na serce.

Wszyscy aptekarze mają listy leków, których od tygodni, a nawet miesięcy nie mogą dostać w hurtowniach. Zgodnie wymieniają znaną wszystkim maść oxycort czy przeciwzakrzepowy lek o nazwie fraxiparine, często stosowany podczas przygotowań do operacji.
Z dnia na dzień listy wydłużają się, bo aptekom powoli kończą się zapasy. Trudno dostać nitroglicerynę w tabletkach, uspokajający lek atarax, przeciwzakrzepowy clexane czy popularne krople do oczu visine clasic.

- Mam jeszcze jedno opakowanie bemecoru, a ten lek nie posiada żadnego zamiennika - mówi Bąbelek. - Teraz mamy wolny rynek i nikogo nie obchodzi, że pacjent nie może kupić leku. Producenci mają swoją politykę, nikt jej nie kontroluje, nikt nad tym nawet nie panuje.

W poszukiwaniu leków pacjenci jeżdżą często po całym mieście lub dzwonią do aptek.

- Staram się nie odsyłać nikogo od okienka - mówi Małgorzata Horoszkiewicz, właścicielka poznańskiej apteki Botaniqua. - Ostatnio pacjent twierdził, że moja apteka jest ósmą, którą odwiedził w poszukiwaniu przepisanego przez lekarza antybiotyku.

Zdaniem aptekarzy, to producenci odpowiadają za brak leków. Firmy farmaceutyczne zakładają własne hurtownie i są to jedyne miejsca, gdzie apteki mogą zaopatrywać się w leki danej firmy. - Potrzebowałem dla pacjenta z astmą leku flixotide - wspomina Bąbelek. - W hurtowni odesłali mnie do producenta, w Glaxo dowiedziałem się, że mam szukać leku w hurtowniach.

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo