18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: zasiłek chorobowy

Milena Kochanowska
Małgorzata Wojtała
Małgorzata Wojtała
Jeśli nie wiesz czegoś o zasiłku chorobowym - przeczytaj! Na pytania odpowiada Małgorzata Wojtała z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Od maja prowadzę działalność gospodarczą. Wcześniej, do 31 grudnia byłem zatrudniony w zakładzie pracy. 30 maja zachorowałem. Czy będę miał prawo do zasiłku chorobowego?
Małgorzata Wojtała: Niestety nie, bo osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, a tak jest w pana przypadku, nabywają prawo do zasiłku chorobowego po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Nie można panu doliczyć okresu pracy w firmie, w której był pan zatrudniony do 31 grudnia,bo przerwa w ubezpieczeniu była dłuższa niż 30 dni.

Byłem zatrudniony na umowę o pracę na cały etat. Od stycznia zmieniono mi umowę na pół etatu. 2 czerwca zachorowałem. Firma będzie wypłacała mi zasiłek chorobowy od połowy czasu pracy, czy słusznie?
Małgorzata Wojtała: Tak. W razie zmiany wymiaru czasu pracy, podstawę zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy.


Pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Stan mojego zdrowia pogorszył się więc zgłosiłem się do lekarza i od tego czasu jestem na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienia przesyłam do PUP. Powiadomiłem o tym również ZUS. Do dziś nie dostałem żadnych pieniędzy za czas chorobowego. PUP i ZUS odmawiają wypłaty zasiłku. Kto powinien płacić za zwolnienie lekarskie?

Małgorzata Wojtała: Zgodnie z przepisami obowiązującymi w ZUS-ie, prawo do zasiłku chorobowego nabywa osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie. Osoba bezrobotna mająca prawo do zasiłku dla bezrobotnych, lub nie, nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym nie ma prawa do świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia chorobowego, czyli także do zasiłku chorobowego.

Mąż jest w szpitalu. Czy dotyczy go 7-dniowy termin dostarczenia zwolnienia do zakładu pracy ?
Małgorzata Wojtała: Jeśli ubezpieczony przebywa w zakładzie opieki zdrowotnej, zaświadczenie lekarskie powinno być wystawione najpóźniej w dniu wypisania chorego ze szpitala. Gdy zaś ubezpieczony jest w szpitalu dłużej niż 14 dni, zaświadczenie lekarskie powinno być wystawiane co 14 dni, a dostarczone do zakładu pracy w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.


Pracuję w dwóch firmach. Lekarz wydał mi tylko jedno zwolnienie. Co mam przedstawić u drugiego pracodawcy?

Małgorzata Wojtała: W takiej sytuacji lekarz powinien wystawić zaświadczenie dla każdego płatnika zasiłku chorobowego osobno. Wyjątkowo, zaświadczenia lekarskie dla kolejnych płatników mogą być wystawione później. Liczy się bowiem data wystawienia pierwszego zaświadczenia.

Czy zwolnienie lekarskie musi być wystawione zawsze od dnia wizyty u lekarza?
Małgorzata Wojtała: Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po tym badaniu. Można to zrobić w dwóch przypadkach: gdy bezpośrednio po badaniu przypadają dni wolne lub gdy badanie przeprowadzone jest w czasie poprzedniej niezdolności do pracy, tzn. podczas wcześniejszego zwolnienia.

Pracuję na dwa etaty. Czy w czasie chorobowego mogę wykonywać drugą lżejszą pracę?
Małgorzata Wojtała: W czasie czasowej niezdolności do pracy nie można wykonywać żadnej pracy zarobkowej ani wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Gdy tego nie przestrzegamy, stracimy prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub do zasiłku chorobowego.


Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim? Czy to zależy od rodzaju schorzenia?

Małgorzata Wojtała: Na zwolnieniu lekarskim można przebywać przez maksymalnie 182 dni lub 270 - w przypadku zachorowania na gruźlicę lub w czasie ciąży. Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na rodzaj schorzenia. Nie ma możliwości przedłużenia zwolnienia lekarskiego. Jeśli jednak lekarz prowadzący uzna, że chory w ciągu 12 miesięcy ma szansę odzyskać zdolności do pracy, to na 2 miesiące przed skończeniem zasiłku chorobowego powinien wystąpić o przyznanie pacjentowi świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli zainteresowany nie rokuje odzyskania zdolności do pracy można w takiej sytuacji wystąpić do ZUS-u o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski