Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dziś Boże Ciało - procesje przejdą ulicami miasta [MAPY TRAS]

KMIS, KARC
W procesjach eucharystycznych w Boże Ciało uczestniczą co roku tłumy poznaniaków
W procesjach eucharystycznych w Boże Ciało uczestniczą co roku tłumy poznaniaków Fot. Waldemar Wylegalski
Dzisiaj (czwartek 7 czerwca) Boże Ciało - święto kościelne, które w liturgii nosi nazwę Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Poznaniu, tak jak w całym kraju, odbywają się tłumne procesje eucharystyczne. Katolicy tego dnia okazują na ulicach to, co dla nich w sensie symbolicznym najcenniejsze: Przenajświętszy Sakrament ukryty w hostii.

W Poznaniu przed południem przejdzie Centralna Procesja Eucharystyczna. W ciągu dnia natomiast w parafiach odbędą się mniejsze procesje. Na ten czas z ruchu wyłączone będą ulice w okolicach kościołów i kierowcy powinni być przygotowani na utrudnienia, objazdy i zakazy parkowania wzdłuż tras procesji.

Jak będzie przebiegać centralna procesja Bożego Ciała w Poznaniu? Pokazujemy to na mapce. Wierni zaraz po mszy świętej o godzinie 10, której przewodniczy metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, wyruszą sprzed kościoła Bożego Ciała przy ulicy Strzeleckiej i pójdą do katedry na Ostrowie Tumskim.

Trasa wiedzie ulicami Krakowską, Garbary, Wielką i Chwaliszewo. Procesja, jak każe tradycja, zatrzyma się przy czterech ołtarzach, gdzie będą odczytane fragmenty czterech Ewangelii tematycznie związane z Eucharystią. Przy ostatnim ołtarzu, który tym razem jest wyjątkowo usytuowany na moście biskupa Jordana, arcybiskup Gądecki wygłosi kazanie i przedstawi 19 nowo wyświęconych księży w diecezji poznańskiej.

Już od godziny 6 rano w czwartek obowiązuje zakaz parkowania pojazdów na trasie centralnej procesji, czyli - przypomnijmy - na ulicach: Krakowskiej, Garbary, Wielkiej, Chwaliszewo aż do Ostrowa Tumskiego. Ulice te na czas przejścia wiernych będą oczywiście wyłączone z normalnego ruchu kołowego.

Po południu przez Poznań przejdzie wiele mniejszych procesji parafialnych. Jedna z największych wśród nich (jej trasę także przedstawiamy na mapce) wyruszy po mszy św. o godzinie 17 sprzed kościoła dominikanów przy al. Niepodległości. Wierni pójdą do kościoła Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry na trasie: al. Niepodległości, ul. Libelta, pl. Cyryla Ratajskiego, ul. Mielżyńskiego.

Duża procesja około godziny 16 wyjdzie także sprzed kościoła pod wezwaniem Maryi Królowej na Rynku Wildeckim. Wyruszy zaraz po mszy św. o godzinie 15. Wierni pójdą ulicami: Przemysłową, 28 Czerwca 1956 r., Kilińskiego, Prądzyńskiego, Sikorskiego - do osiedla TBS.

Jakie jest przesłanie religijne i duchowe Bożego Ciała? Idąc w czwartkowej procesji, wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała, w przeciwieństwie do Wielkiego Czwartku, kiedy rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, ma charakter radosny i dziękczynny.

Jest to święto ruchome, obchodzone zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, które przypada co roku 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może to być 21 maja, a najpóźniej - 24 czerwca.

Ciekawa i raczej mało znana jest historia tego religijnego święta. Boże Ciało nie zostało bowiem ustanowione przez Jezusa, lecz wyszło oddolnie od wiernych. Poprzez radosne manifestacje chcieli oni się pochwalić się, że mają swój wyjątkowy, najcenniejszy skarb - Chrystusa, który obiecał im życie wieczne.

W Polsce Boże Ciało ma długą tradycję i - dodajmy - silne związki z Wielkopolską. Wprawdzie po raz pierwszy - już w roku w 1320 - było obchodzone w diecezji krakowskiej, ale dopiero sto lat później, na synodzie w Gnieźnie, ogłoszone zostało uroczystością powszechną, obchodzoną we wszystkich parafiach w kraju. Pod koniec średniowiecza i w epoce renesansu największym w Polsce sanktuarium kultu Przenajświętszego Sakramentu ukrytego w hostii był poznański kościół Bożego Ciała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski