Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Najciekawsze kąpieliska

Paulina Jęczmionka
Nad zalewem Piaski-Szczygliczki w Ostrowie Wlkp. w ubiegłym sezonie wypoczywało  20 tys. osób
Nad zalewem Piaski-Szczygliczki w Ostrowie Wlkp. w ubiegłym sezonie wypoczywało 20 tys. osób Ryszard Binczak
15 czerwca oficjalnie rozpoczyna się sezon letni. Ten, kto chce spędzić wolny czas na wodnych i turystycznych atrakcjach, wcale nie musi wyjeżdżać nad morze. Wielkopolskie kąpieliska - zarówno te zorganizowane, jak i niezgłoszone do sanepidu - mają ofertę pełną ciekawych propozycji.

Przygotowaliśmy subiektywną listę najatrakcyjniejszych kąpielisk i plaż w regionie. Wśród nich, zgodnie z obowiązującym od ubiegłego roku prawem, są kąpieliska zorganizowane, miejsca wykorzystywane do kąpieli oraz akweny nie zgłoszone przez gminy. Wybierając się na wypoczynek warto pamiętać, że to te pierwsze akweny musiały przejść rygorystyczne procedury. I tylko w nich stan wody (np. pod względem występowania bakterii) jest sprawdzany co dwa tygodnie. Poza tym, na tych kąpieliskach, jak również w miejscach wykorzystywanych do kąpieli, obowiązkowo musi być ratownik.

Narty wodne na jeziorze
Położony 14 km od Chodzieży Margonin to jedyne w Wielkopolsce miejsce, w którym można jeździć na nartach wodnych. Trasa liczy około kilometra. Dodatkową atrakcją są rampy do skoków. W tym roku, turyści będą też mogli skorzystać z powstającego właśnie na plaży parku wodnego ze zjeżdżalnią.

Jezioro Margonińskie to także raj dla wędkarzy, bo występują tu wszystkie gatunki ryb. Ma długość ok. siedmiu km, jego średnia głębokość wynosi osiem metrów. Plaża jest szeroka, piaszczysta, ozdobiona palmami. W wypożyczalni sprzętu można dostać m.in. kajaki, łodzie kanu i rowery wodne. Plaża w Margoninie nie została jednak zgłoszona jako kąpielisko.

Darmowy internet na plaży
Ponad 500 m plaży, czysta woda i Park Przygód - to oferta ośrodka nad zalewem Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wlkp.
Wśród atrakcji można wymienić m.in. pompowane kule do chodzenia po wodzie czy motorówkę ciągnącą dmuchanego banana.

W ośrodku działa też Park Przygód. W ofercie ma ponad 1370 m tras linowych. Jest tu też 18-metrowa "Wieża Na5ięć" ze zjazdem tyrolskim nad wodą. Dla dzieci powstały place zabaw w kształcie statków. A dla miłośników rowerów - 4 km utwardzonej trasy. Dodatkowo na całej plaży działa darmowy internet.

Kraina dwóch jezior
Położony między jeziorem Białym a jeziorem Niedzięgiel Skorzęcin (pow. gnieźnieński) należy do 27 wielkopolskich kąpielisk zorganizowanych.

Miejscowość otacza las, który jest rajem dla grzybiarzy. Ośrodek zajmuje 54 ha powierzchni, na której znajduje się sześć tys. miejsc noclegowych. Na plaży można wypożyczyć nie tylko łodzie i kajaki, ale także kule do chodzenia po wodzie. Atrakcją jest także rower wodny przypominający Garbusa.

Wieczorami turystów zachęcają spacerowe alejki, oświetlone molo, restauracje. W tym sezonie otwarty też będzie amfiteatr, gdzie będą wyświetlane filmy.

Interaktywne strzelanie
Jezioro Ślesińskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych w regionie konińskim. Choć nie zostało zgłoszone do kąpielisk zorganizowanych, to od lipca pojawią się tu ratownicy.

Nad jeziorem powstał nowy plac zabaw, trzy plażowe boiska i park linowy. Atrakcją jest też interaktywna strzelnica. A 23 czerwca otwarte zostaną bulwary ślesińskie. - Będzie tam plac zabaw, skate-park i siłownia - mówi Mariusz Zaborowski. - Planujemy też narty wodne, ale nie wiemy czy uda się uzyskać niezbędne pozwolenia.

Plaża w centrum miasta
Malta to ulubione miejsce wypoczynku i jedno z czterech zatwierdzonych w Poznaniu kąpielisk. Plaża liczy 6,5 tys. m. kw.
Można tu wypożyczyć sprzęt wodny, poskakać na trampolinie, pograć w siatkówkę. Znajduje się tu też tor saneczkowy, wypożyczalnie rowerów, gokartów czy seegway'ów. A kolejką można jechać do Nowego Zoo.

Wodne atrakcje dla całej rodziny
Wielkopolskie kurorty mogą poszczycić się atrakcjami podobnymi do tych nad Bałtykiem.
Boiska do siatkówki plażowej, rowery wodne czy kajaki - to już za mało, by zachwycić turystów. W Margoninie (pow. chodzieski) działa jedyny w Wielkopolsce elektryczny wyciąg nart wodnych. W akwenie Tropicana w Owińskach (pow. poznański) pływać można nie tylko łodzią, ale i... na pływającym pomoście. W ostrowskich Piaskach - Szczygliczce można z kolei pływać na bananie ciągniętym przez motorówkę, a także przejść kilka tras w parku linowym. Ten drugi w połączeniu z małpim gajem jest też w Kobylcu (pow. wągrowiecki). A w pobliskiej Kamienicy nad jeziorem Kaliszańskim działają dwie szkółki windsurfingowe. Surfować można też nad jeziorem Piaszczystym i Płotki w Pile. Z kolei w Skorzęcinie (pow. gnieźnieński) można chodzić po wodzie w specjalnych, gumowych kulach. Tłumy turystów przyjeżdżają tu też na coroczne Mistrzostwa Polski Modeli Pływających.

Opłaty miejscowe jak nad morzem
Niektóre turystyczne miejscowości pobierają tzw. opłatę klimatyczną.
W Wielkopolsce obowiązuje ona m.in. w takich miejscach, jak (stawki za dobę):
- gmina Wilczyn (popularne jezioro Ślesińskie) - 2 zł
- gm. Włoszakowice (np. Boszkowo) - 1,50 zł
- gm. Międzychód (dotyczy tylko miejscowości Mierzyn) - 1,50 zł (z opłaty zwolnione są m.in. dzieci, uczniowie, niepełnosprawni)
- gm. Sieraków - 1 zł
- gm. Powidz - dorośli 1 zł, dzieci i emeryci 50 gr

Oficjalne wielkopolskie kąpieliska
Status kąpieliska ma w Wielkopolsce 27 miejsc.
- pow. chodzieski: jezioro Karczewnik w Chodzieży,
- pow. czarnkowski: Lubasz nad jeziorem Dużym,
- pow. gnieźnieński: Winiary, Skorzęcin (j. Niedzięgiel),
- pow. kościański: Nowy Dębiec nad j. Woniejskim
- pow. leszczyński: Osieczna,
- pow. międzychodzki: Prusimskie, OSiR nad jeziorem Jaroszewskim, Orzeszkowo (j. Kwileckie),
- pow. obornicki: Oborniki - kąpielisko adaptowane po wyrobisku żwiru,
- pow. ostrowski: Lido nad stawem Szperek,
- pow. ostrzeszowski: Ostrzeszów nad rzeką Strzegowa,
- pow. pilski: Płotki, Piaszczyste,
- pow. pleszewski: Gołuchów nad rzeką Ciemna,
- pow. poznański: Malta, Strzeszyn, Rusałka, Kiekrz-Krzyżowniki, Niepruszewo, Tropicana w Owińskach
- pow. średzki: OSiR w Środzie Wlkp.
- pow. śremski: Jarosławki
- pow. wągrowiecki: jezioro Durowskie, Kobylec, Kamienica, Kozielsko nad jeziorem Stepuchowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska: Najciekawsze kąpieliska - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski