Menu Region

Poznań: Nowy dworzec PKP - plusy [GALERIA]

Poznań: Nowy dworzec PKP - plusy [GALERIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Tomasz Nyczka

25Komentarzy Prześlij Drukuj
Nowy dworzec PKP w Poznaniu już działa. Od wtorku służy pasażerom. Wytykać niedociągnięcia i niedoróbki nowego budynku łatwo - aż się od nich roi. Ale spróbujmy, z perspektywy pasażera, poszukać plusów.
1/11

^ Sam dworzec może się podobać lub nie, ale trudno odmówić mu stylu. Tafla szkła, która rozpościera się nad napisem "Poznań Główny", robi jednak wrażanie. A pasażer, który pojawi się w nowym budynku, z 1. i 2. piętra przez ogromne szklane okna, będzie miał widok na iglicę MTP i kompleks targowy, stary budynek poczty, gmach Uniwersytetu Ekonomicznego i inne.

  • Tablice przy schodach ruchomych prowadzących do każdego z peronów. Na szczęście - również w języku angielskim. Dobrze, że ktoś pomyślał o obcokrajowcach.
  • Punkt informacyjny w centralnym miejscu 1. poziomu nowego dworca. Można dyskutować, czy pasuje do całej koncepcji budynku, ale trzeba przyznać, że zagubieni pasażerowie na pewno nie będą mieli problemu ze znalezieniem pomocy.
  • Tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim w różnych miejscach dworca. Na nich oznaczenia: jak dotrzeć na dworzec autobusowy, do kas, do centrum miasta, czy centrum obsługi klienta.
  • Windy. Oszklone i przestronne. Dzięki nim osoby niepełnosprawne mogą bez trudu dostać się na wszystkie trzy perony dworca.  A na peronach, przy samych windach, również zostały umieszczone drogowskazy, które pokierują pasażerów do wyjścia. I do kas biletowych.
  • Schody ruchome prowadzące na każdy z peronów i na każdy z poziomów nowego dworca. Nie trzeba przekonywać, jakie to udogodnienie dla objuczonych walizkami podróżnych. Szkoda tylko, że po ruchomych schodach można zjechać, ale już nie wjechać do góry.
  • Przystanek autobusowy tuż przy samym dworcu. Pasażerowie, którzy będą wychodzić z budynku, trafią prosto na niego. Gdyby tylko jeszcze udało się uporządkować sam plac dworcowy...
  • Kawiarnie i miejsca, gdzie można coś zjeść. Tak, z tym w starym budynku dworca był problem. Kilka już działa. Te umilą pasażerom chwile oczekiwania na pociąg. A powierzchni, które czekają na najemców w nowoczesnym budynku, jest więcej. Wkrótce więc można będzie tam zrobić i zakupy.  Czytaj też:  Poznań: nowy dworzec PKP - minusy
25

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wszystkie bilety?

+35 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Annkoo (gość)  •

Gówno prawda, że można kupić wszystkie bilety w biletomatach! Próbował ktoś kiedyś kupić bilet strefowy? Przewozy regionalne się chwalą tańszą i szybszą komunikacją miejską do garbar, junikowa, swarzędza itd. mówiąc, że można oszczędzić czas i nie stać w korkach. No pięknie, tyle że w biletomacie nie ma stacji podmiejskich i nie można kupić biletu strefowego, a kasa przewozów regionalnych otwarta jest zwykle tylko jedna!!! Po cholerę im tyle kas, skoro kolejka się zawija a otwarta kasa jedna? Stałam kiedyś 45 minut, za biletem za 1.65 zł. Nie kupiłam biletu i koniec końców pobiegłam na pociąg bez niego. Na szczęście konduktorzy są wyrozumiali. W tym czasie dojechałabym na junikowo autobusem, nawet w czasie remontu i korków przed euro.

odpowiedzi (0)

skomentuj

czyje?

+41 / -42

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jojo (gość)  •

Jedno pytanie czyj to jest nowy dworzec czyje bedzie budowane fragmenty handlowe czyje? czyj ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Granda

+50 / -39

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A (gość)  •

W nocy zamkniety!!! Też mi nowy dworzec!!!!! Ludzie z walizami wdrapują się do góry (schody wyłączone) żeby się dowiedzieć że muszą "zaiwaniać" kawał drogi na zachodni żeby kupić bilet!!
GRANDA!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

dworzec

+52 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mania wszędobylska (gość)  •

Ten dworzec to żart! Mało kas, mało biletoamtów, słabe dojście do peronów, do których nie dojedziemy windą, do wind już są wielkie kolejki, a jak będą wszyscy pasażerowie, to słabo to widzę, już sam fakt, że dworzec jest na piętrze jest g*****, bo wiadomo, że koleją jeździ się z wielkimi bagażami!
Ta tablica jest zdecydowanie za wysoko, będzie trzeba patrzeć tylko na tę koło kas.

Ciekawi mnie też to czy KFC albo biedronka będą przeniesione do nowego dworca, były bardzo przydatne. Jeżdżę koleją dwa razy w tygodniu i ciemno to widzę, po zamknięciu starego obiektu.

Co do placu przed dworcem, uważam, ze powinny zniknąć stamtąd samochody, powinien to być plac raczej rekreacyjny z ławkami i jakimś kolmbem

skomentuj

Byle po poznańsku, czyli byle jak i tanio

+59 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

vivek (gość)  •

oczywiscie budowa po poznansku - schody ruchome tylko w gore, w doł juz nie. Byle było taniej. Co za mentalnosc tych ludzi...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Projektant od..lotnisk?

+51 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ewka (gość)  •

Poważnie, nie ma ruchomych schodów w dół? Ale heca!! A moze tam obowiazuje tez limit bagazu jak w samolocie? Ten sam projektant?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Park

+51 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ekhangel (gość)  •

A ja myślę, że właściciela parkingu tam się znajdującego powinni wykurzyć i poszerzyć po prostu miejską strefę parkingową o ten skrawek. Przy okazji można by tam coś wyremontować, pytanie tylko co... Nowy bruk? Dwa drzewka na krzyż?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dzięki za ten Dworzec!

+79 / -76

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bzp4 (gość)  •

a mi się ten Dworzec podoba jest nowoczesny, ma ciekawą bryłę z zew. pozatym czekam jeszcze na zakończenie całej inwestycji i wyremontowanie starego dworca.
na pewno nasz wygląda ładniej niż ten wrocławski - który przypomina z zew. pałac maharaży.

odpowiedzi (0)

skomentuj

obiektywizmu brak...

+114 / -93

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ehhh (gość)  •

Poziom obiektywizmu reportera poniżej jakiegokolwiek poziomu:

- schody na każdy peron ???? - a te na 4,5,6 nie zauważyłem - trzeba będzie przepychać się zatłoczonym tunelem
- kasy - aż 10 - tylko liczy się ile jest otwartych, na starym też jest mnóstwo a działają tylko 3-5
- biletomaty - żadna nowość i na starym zawsze były do nich kolejki bo do kasy się dopchać to mordęga
- słup z informacjami o przyjazdach i odjazdach - ciekawe kto dojrzy co tam do góry pisze - genialny pomysł

Szukać plusów można ale obiektywnie a nie wchodząc w... władzą miasta.

Dworzec w tym miejscu i w tym projekcie to mega niewypał!! Fajnie że jest nowy tylko dlaczego znów niezbyt przemyślana koncepcja - ważniejsze przyszłe centrum handlowe aniżeli pasażerowie.....ale cóż liczy się kasa....

odpowiedzi (0)

skomentuj

nowy

+88 / -43

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anka (gość)  •

Ten dworzec jego budowa powinna być zrealizowana 15 lat temu /koszty/,prezydentem był p.Grobelny i jest nim dziś. Takie dworce na zachodzie stoją w zachodnich "paryżewach" a tu sensacja! Od razu wszystkie miejsca gastronomi ,kawiarnia ,bary w rękach obcych firm.Co z dalszą realizacją dokończeniem tej inwestycji po euro-zobaczymy , może być kit i nowe problemy .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Błąd przy zdjęciu numer 9

+128 / -122

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wolf (gość)  •

Schodami ruchomymi właśnie można wjechać do góry, a nie można nimi zjechać. Widać to również na zdjęciu. Artykuł rzeczywiście kiepski. Pomięto np. takie plusy jak dużo światła, jest w nim bardzo jasno i brak chaosu reklamowego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żenujące dwa artykuły

+139 / -110

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdzichu (gość)  •

Panie autor, to co pan żeś popełnił jest wyjątkowo słabe. Mam wrażenie że kręciłeś się po dworcu w kółku szukając powodów do narzekań. Jeśli głównymi minusami są niepasujące do reszty biurko informacji czy też kawomaty w holu to jest to kiepskie. Nie pisz pan więcej artykułów, bo szkoda czasu.

skomentuj

Tiaaa

+45 / -47

Zdjęcie autora komentarza

Leszek Waligóra  •

Jest tylko maleńki problem. To są teksty dwóch różnych autorów...

odpowiedzi (0)

skomentuj

propaganda

+53 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

d2a (gość)  •

Tym gorzej, jak można taką chałę puścić...

odpowiedzi (0)

skomentuj

dworzec

+101 / -70

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Heynal (gość)  •

Jak widać autor postarał się o to aby znaleźć więcej plusów niż minusów :-). Nasz Główny jest przyjazny pasażerom i myślę że jak całe zintegrowane centrum transp. będzie ukończone wtedy warto pokusić się o całościową ocenę tych inwestycji. Warto by tu przypomnieć że gdyby nie EURO 2012 to .. figa z makiem a nie dworzec. A odnosząc się do wcześniejszych wpisów media nawet te "nieprzychylne" czyli centralne zauważyły że mamy Nowy dworzec no i przybył sam Prezydent a to coś znaczy. :-), wiedz że jeśli Prezydent jest w mieście to będzie się działo . Pozdrawiam

skomentuj

vivek

+45 / -43

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

poznańska mentalność... (gość)  •

no rzeczywiście przyjazny...kolejna poznańska chała, ale co sie dziwic skoro tej waszej mentalności nie da sie wyleczyc: byle taniej. Śmiech mnie ogarnął jak zobaczyłem schody ruchome - tylko w górę, bo po co w dół, tak przeciez jest taniej...porażka. Nigdy nic nie osiągniecie z takim sknerstwem wrodzonym - w porównaniu do warszawy (nie jestem ze stolicy) to tu jest prowincja. Taka prawda. Od 15 lat, odkąd tu jestem słyszę o przedłużeniu Pestki do dworca PKP. I co? I nadal słysze te przechwałki jak to będzie extra i nowocześnie. Gdyby nie Euro to stadionu też byście nie mieli. Ogarnijcie się Poznaniaki bo aż żal...

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »