Część kupców walczy o szpetny Pasaż MM

  Część kupców walczy o szpetny Pasaż MM

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Do 2010 roku na narożniku ulic Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego powstanie nowoczesny budynek handlowo-biurowy. Zbuduje go spółka Galeria MM SPV, której udziałowcami są: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Ataner oraz Galeria Poznań MM.
  Kupcy z Pasażu MM muszą do końca tego roku opuścić pawilony. Niektórzy dopatrzyli się w tym przedsięwzięciu nieprawidłowości. O sprawie powiadomili prokuraturę, Centralne Biuro Antykorupcyjne i dziennikarzy programu "Misja specjalna", którzy zaprezentowali problem w miniony wtorek.

  Ryszard Borowiecki, wiceprezes spółki Galeria Poznań MM twierdzi, że materiał przedstawiony w "Misji specjalnej" został zmanipulowany, a fakty w nim przedstawione są nieprawdziwe. Kupcom, którzy formułują przeciwko niemu zarzuty, grozi wytoczeniem procesów o naruszenie dóbr osobistych.
  Gdy powstawała "szklarnia" (czyli Pasaż MM), umowa przewidywała, że będzie ona funkcjonować przez trzy lata.

  - A jesteśmy już 16. rok - mówi Ewa Pałka, prowadząca tutaj sklep i od półtora miesiąca prezes spółki Galeria Poznań MM. - Powinniśmy Bogu dziękować, że umożliwiono nam tutaj handlowanie, w tak dobrym miejscu i na preferencyjnych stawkach czynszu (37 zł za mkw.). Dlatego niektórzy się oburzają, że ich stąd się wyrzuca.

  - Wszyscy mieli świadomość, że są tutaj tymczasowo. A od półtora roku wiedzieli, że będą musieli się wyprowadzić z końcem 2008 roku - dodaje Lesław Wiatrowski, prezes Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług.

  Miasto jest właścicielem największej części nieruchomości, na której znajduje się galeria (ponad 3 tys. mkw.). Kupcy dysponują działką 430 mkw. (w połowie udziały należą do WZHiU). Reszta terenu pozostawała w rękach prywatnych. Gdy kupił go Ataner, można było przystąpić do rozmów o budowie nowego obiektu. Trzej właściciele powołali spółkę Galeria MM SPV. To właśnie umowę nowej spółki część kupców uznała za niekorzystną.

  - Nie można mieć pretensji do miasta czy Atanera, tylko do Galerii Poznań MM - twierdzi Tadeusz Zwoliński. - Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

  W czasie budowy kupcy stracą, bo nie będą mogli handlować. Także spółka Galeria Poznań MM pozostanie bez przychodów. Zainteresowani liczyli, że w nowym budynku będą mieli zagwarantowane 2-, 3-letnie upusty w czynszu.

  - Kupcy mieli zyskać, a nie będą mieli nic - dodaje T. Zwoliński. - Zrzeszenie zakupiło część gruntu, by przeciwstawić się zachodniemu kapitałowi. W przyszłości pawilony miał zastąpić nowoczesny dom kupiecki. Zamiast wchodzić do spółki Galeria MM SPV, można było na tych 400 mkw. wybudować mniejszy obiekt.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo