Śpiączki profesora Geremka nic nie potwierdzi

  Śpiączki profesora Geremka nic nie potwierdzi

  Łukasz Cieśla, Rafał Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nie da się udowodnić założenia, że Bronisław Geremek wskutek śpiączki cukrzycowej zasnął za kierownicą. A właśnie tym tropem poszli biegli z Krakowa wyjaśniający przyczyny wypadku. Niedawno poprosili o ponowne zbadanie krwi polityka. Chcą dowiedzieć się, czy spowodował wypadek wskutek zbyt wysokiego poziomu cukru. Miałby on doprowadzić do zaśnięcia. Jak ustaliliśmy, tych przypuszczeń nie da się jednak potwierdzić.
  - Badania poziomu cukru u zmarłego nie są miarodajne. Nie ma też ustalonej normy, która mówiłaby, jaki poziom cukru po śmierci jest właściwy, a jaki zbyt wysoki - tłumaczy profesor Mirosław Parafiniuk, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie.

  Śmierć człowieka, jak mówi naukowiec, doprowadza do rozpadu komórek i uwolnienia z nich rozmaitych substancji, w tym cukru. Trafiają one do organizmu. - Te zjawiska powodują, że u zmarłych stwierdzano bardzo różne, czasem nawet pięciokrotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu cukru. Nie oznacza to, że za życia byli cukrzykami - dodaje prof. Parafiniuk.

  Z naszych informacji, potwierdzonych przez prokuraturę, wynika, że w poznańskim Zakładzie Medycyny Sądowej już w lipcu zbadano poziom cukru profesora Geremka.
  Wówczas nie stwierdzono, by polityk doprowadził do wypadku wskutek dolegliwości zdrowotnych. Tamte badania przeprowadzał doktor Krzysztof Kordel. Nie chciał z nami rozmawiać na temat sprawy prof. Geremka. - Jestem związany tajemnicą postępowania - wyjaśnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo