Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odmienić charakter wnętrza? Przemalować!

Monika Kaczyńska
Im intensywniejsze barwy na ścianach, tym jaśniejsze powinno być  oświetlenie
Im intensywniejsze barwy na ścianach, tym jaśniejsze powinno być oświetlenie fot. Bondex
Malowanie to najprostszy sposób, by całkowicie zmienić charakter wnętrza. Co sezon producenci farb proponują nowe, często zaskakujące zestawienia kolorów. Warto czasami po nie sięgnąć, by małym nakładem dokonać dużej zmiany.

Jednak najważniejszym kryterium przy wyborze barw jest własny gust i sposób w jaki odczuwamy kolory. To kwestia w pewnym stopniu indywidualna, ale działanie kolorów na psychikę jest udowodnione. Warto je poznać, zanim chwyci się za pędzel, by pomalować sypialnię na czerwono, a kuchnię w głębokim fiolecie.

Przed malowaniem należy dobrze przyjrzeć się pomieszczeniu, najlepiej opróżnionemu z mebli.
- Jeśli pomieszczenie ma wady np. w postaci nieodpowiednich proporcji, to możemy je skutecznie zamaskować za pomocą mądrze połączonych barw - podpowiada Błażej Bierczyński, ekspert marki Bondex.

Np. długi i wąski pokój można optycznie skrócić i poszerzyć malując krótsze ściany na ciemniejszą barwę, dłuższe zaś na jaśniejszą. Można wybrać ciemniejszy i jaśniejszy odcień tego samego koloru

Poszukując kolorów do mieszkania, najlepiej oczywiście skupić się na tych, które zwyczajnie lubimy. Jednakże powinniśmy pamiętać, że stosowanie niektórych bywa bardzo kłopotliwe - czerń lub granat na ścianach mogą sprawić, że wnętrze będzie przytłaczające.

Kolory najłatwiej podzielić na ciepłe (takie, jak np. czerwienie, żółcienie lub oranże) oraz zimne (m.in.: odcienie niebieskiego, zielenie, szarości). Pierwsze z nich pobudzają kreatywność i poprawiają humor. Drugie zaś sprzyjają relaksowi oraz wyciszeniu. Każdy z nich ma jednak również unikatowe działanie - np. czerwień podnosi ciśnienie krwi i pobudza do działania (w zbyt dużej ilości może jednak być męcząca). Żółty natomiast dodaje energii, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy lub nauki. Pomarańczowy jest kolorem radości, poprawia nastrój, dlatego polecany jest wszędzie tam, gdzie spotykają się ludzie.

Z kolei brązowy wprowadza do wnętrza uczucie bezpieczeństwa i stabilności. Podobnie działają zaliczane do barw chłodnych zielenie, które słyną z uspokajającego i wyciszającego charakteru (są więc w sam raz do salonu, w którym wypoczniemy po dniu pełnym pracy). Niebieski - szczególnie w jasnych odcieniach - wniesie do pomieszczenia wrażenie świeżości i relaksu. Natomiast neutralne szarości i biele to kolory zapewniające klarowność umysłu, przywracające wewnętrzny balans.

Podczas dobierania kolorów, zwróćmy uwagę na funkcję pomieszczenia i odpowiedzmy sobie na pytanie: czy będzie ono stanowić centrum życia rodzinnego, czy też będziemy w nim szukać ciszy oraz relaksu. W salonach i pokojach dziennych, w których spędzamy większość czasu oraz spotykamy z rodziną i przyjaciółmi, dobrze sprawdzają się barwy pogodne i ciepłe - jasne żółcie, czerwienie czy pomarańcze. Ciekawym rozwiązaniem będą także spokojniejsze szarości czy biele zestawione z mocniejszymi, kolorowymi akcentami. Podobnie w kuchni najlepiej sięgnąć po radosne kolory - szczególnie polecany jest pomarańczowy, który poprawia apetyt.

Z kolei w sypialni najlepiej zastosować kolor ułatwiający wyciszenie się przed snem. Idealnym wyborem będzie beż, błękit, jasny brąz, stonowana zieleń lub fiolet. Są to kolory chłodne, zapewniające spokój oraz dobry odpoczynek.

Z reguły chłodne i neutralne barwy są polecane do łazienek. Tu jednak sprawa jest względna. Zmarzlakom w błękitnej czy zielonej łazience może być wiecznie zimno, z kolei ci, którzy mają problem z porannym wstawaniem będą sobie cenić łazienkę intensywnie żółtą bądź pomarańczową.

Kolory inaczej wyglądają o każdej porze dnia. Jeszcze inny efekt daje sztuczne światło. Jego barwa powinna mieć zbliżoną temperaturę do kolorów ścian. Ciepłe barwy w chłodnym świetle będą szarzały. W ciepłym - rozkwitną. Gdy ściany są błękitne lub zielone lepiej będą wyglądały w chłodnym oświetleniu.

Ważne jest także natężenie światła. Im mocniejsze barwy, tym światło powinno być ostrzejsze. W delikatnym intensywne kolory stracą swój urok.

Trzeba pamiętać, że kolor na dużej powierzchni zawsze wydaje się intensywniejszy niż na wzorniku. Dlatego przed pomalowaniem całego pomieszczenia warto wypróbować farbę na części ściany (np. o powierzchni metra kwadratowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski