Menu Region

Niekaralność: jak potwierdzić, że nie byliśmy karani? ile...

Niekaralność: jak potwierdzić, że nie byliśmy karani? ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Niekaralność: jak potwierdzić, że nie byliśmy karani? ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności? Niekaralność: jak potwierdzić, że nie byliśmy karani? ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności?

Krajowy Rejestr Karny przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu znajduje się przy al. Marcinkowskiego 32

Jak potwierdzić swoją niekaralność? Ile zapłacimy za zaświadczenie o niekaralności? Kto może pytać o naszą karalność? Kto i kiedy zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Karnego? Czy i kiedy karę można uznać za niebyłą?
Jeśli chcemy upewnić się czy zostaliśmy zarejestrowani jako karani możemy to sprawdzić składając wniosek w najbliższym sądzie okręgowym.

Gdzie dokładnie można dostać zaświadczenie o niekaralności, jakie dokumenty potrzebujemy, by o nie się starać i czy to my musimy za nie zapłacić, czy też nasz przyszły pracodawca, który często takiego zaświadczenia od nas wymaga?
Zgodnie z przepisami, prawomocne wyroki skazanych, a także postanowienia o warunkowym umorzeniu postępowania, odnotowywane są w Krajowym Rejestrze Karnym funkcjonującym przy sądach okręgowych.
O to, czy osoba była karana, prócz samych zainteresowanych, mają prawo spytać między innymi: sąd, prokurator, organy uprawnione do prowadzenia postępowania karnego, a nieraz również pracodawca. Rejestr przyjmuje też pytania o karalność cudzoziemców i obywateli polskich mieszkających za granicą. W biurze podawczym dostaniemy wniosek, za złożenie którego zapłacimy 50 złotych. Nie potrzebujemy żadnych innych dokumentów, prócz dowodu tożsamości. Jeśli nie byliśmy nigdy karani i składamy wniosek osobiście, zaświadczenie dostaniemy nawet w ciągu godziny. Jeżeli wysyłamy wniosek pocztą, odpowiedź z KRK dostaniemy listem poleconym.

- Przepisy prawa pracy nie rozstrzygają tego, kto powinien zapłacić za zaświadczenie - wyjaśnia Jacek Strzyżewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. - Przed zatrudnieniem najprawdopodobniej te koszty będzie musiał ponieść przyszły pracownik, w trakcie zatrudnienia - pracodawca.

Czy zostaniemy wpisani do rejestru karnego, jeśli sąd orzeknie wobec nas tylko karę grzywny?
Informacje o skazanych umieszcza się w rejestrze na podstawie karty karnej sporządzonej przez sąd. Zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia karta wysyłana jest do rejestru.
- Zgodnie z ustawą, trafią tu wszyscy skazani prawomocnym wyrokiem, niezależnie od jego wysokości i od tego, czy jest on z warunkowym zawieszeniem kary, czy nie - wyjaśnia Krystyna Pierzynowska, naczelnik wydziału prawnego Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego. - Także ci, wobec których sąd orzekł karę grzywny na podstawie Kodeksu karnego. Jeśli jednak taką samą karę otrzymaliśmy na podstawie Kodeksu wykroczeń nie zostaniemy do rejestru wpisani.
Znajdziemy się natomiast w rejestrze również wtedy, gdy mamy na koncie karę aresztu, nawet jeśli orzeczono ją na podstawie Kodeksu wykroczeń.

1 »
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

niekaralności

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piter (gość)  •

Czy jezeli ma ktoś karę w zawieszeniu to czy otrzymam papier o niekaralności?

odpowiedzi (0)

skomentuj

bb

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bb (gość)  •

Złodziejstwo jest na każdym kroku w tym państwie zacznijmy od tego że żyjemy w suweremnym państwie gdzie wolność religijna jest wyborem a państwo opłaca kościoły katolickie tak wieże w boga ale nie w to żeby ich sponsorować niech im założą kasy fiskalne - co łaska minimum 50zł haha ... Za tą całą kase co biorą od tych naiwnych i biednych rencistek emerytek nie jeden by miał niezłe leczenie w szpitalu .... Wielka orkiestra żąd ich krytykuje a gdyby nie oni to nw szpitalach by było biurko słuchawki i białe rękawiczki żadnej aparatury rząd tak nauczyli że teraz mają znowu więcej bo orkiestra zagra to po co dawać złodzieje z tuskiem na czele a teraz z jakąś małpą ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dyskryminacja

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szynalu (gość)  •

Totalna bzdura że kara grzywny lub odmowa przyjęcia mandatu powodują wpis do rejestru.
Zgadzam się że rozboje gwałty włamania i kradzieże przedawniają się po długim czasie ale małe potyczki są absurdem absurdu co kogo obchodzi że miałem do zapłacenia grzywnę i nawet jesli ją zapłaciłem to kara się odbyła i tyle

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bzdet

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozsądny (gość)  •

Zasadnym wydaje się sprawdzenie zatrudnianego. Jednak w tym wszystkim najbardziej absurdalnym jest to, że on musi płacić i udowodniać iż nie jest tym przysłowiowym "wielbłądem".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bzdet

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozsądny (gość)  •

Zasadnym wydaje się sprawdzenie zatrudnianego. Jednak w tym wszystkim najbardziej absurdalnym jest to, że on musi płacić i udowodniać iż nie jest tym przysłowiowym "wielbłądem".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Za co te pieniądze

+14 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anonim (gość)  •

A ja się pytam za co jest ta opłata. Za co ja mam im płacić tak duże pieniądze? Za pieczątkę? To mój pracodawca potrzebuje papier, nie ja. Dlaczego on nie może za to płacić? 50zł?! To jakaś składka na Mercedesa dla prezesa? Skoro się staram o ten dokument to wiadomo, że nie mam pieniędzy, bo dopiero idę do pracy. 50zł to dużo pieniędzy jak za świstek, który nic mi nie daje tak naprawdę.

skomentuj

a

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a (gość)  •

no właśnie profesionalni pracodawcy koszty tego papierka zwracają:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawda!

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Claudine (gość)  •

Masz całkowitą racje-to jest jawne złodziejstwo!Tak samo jak opłaty notarialne!Jedna kartka,pieczątka a kasa niewyobrażalna!Ale co zrobić-Pan każe,sługa musi:(Państwo ma takie prawa-Ty realnie tylko obowiązki:(Pozdrawiam

odpowiedzi (0)

skomentuj