Rogali czarny lub biały... PR

  Rogali czarny lub biały... PR

  Elżbieta Sobańska dziennikarka działu Poznań

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rogal marciński, świętomarciński, marcinkowski, św. Marcina, poznański, a może wielkopolski. Jaki naprawdę jest ten przysmak?
  Jeśli posłużymy się ściągawką z przepisu, to rogal wygląda następująco: mąka pszenna, margaryna, cukier, masa jajowa, mak biały, pomada, mleko, woda, okruchy, drożdże, rodzynki, orzechy, owoce kandyzowane lub w syropie, sól, aromaty, w tym aromat migdałowy.
  Jeśli posłużymy się wskazówkami cukierników, którzy wywalczyli w Brukseli unijny certyfikat, to jest to ponadstuletnia tradycja kojarzona z Poznaniem.


  Jeśli posłużymy się wyjaśnieniami władz Międzychodu, to jest to wielkopolska tradycja i zarazem dobra zabawa, która przed kilkoma latami przyjęła się w tym powiecie. Tradycja, być może nielegalna, bo Międzychód nie znalazł się w gronie regionów, które Unia Europejska uważa za historycznie związane z wypiekiem rogali.
  Jeśli posłużymy się opiniami klientów, to rogal jest przede wszystkim kosztownym przysmakiem. A nikt nie chce w ciemno wydać kilkudziesięciu złotych za lukrowany półksiężyc. Dlatego przed 11 listopada zaczęło się wielkie rogali próbowanie.

  Unijne oznaczenie geograficzne miało połączyć Wielkopolan, aby produkcja rogali była kojarzona tylko z naszym regionem, co miało zwiększyć promocję. Teraz rogale dzielą Wielkopolskę na lepszą i gorszą. To też jest promocja. Taki czarny PR modny jest w biznesie, zwłaszcza jeśli firma chce sobie w ten sposób pomóc. Nie poprawi to ani smaku rogala, ani jego ceny. Będzie o nim tylko głośno. Tylko tak naprawdę o kim? O rogalu marcińskim, świętomarcińskim, marcinkowskim, św. Marcina, poznańskim, a może wielkopolskim. Na razie, niestety, tylko drogim...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo