Zmarł Jerzy Sobociński

  Zmarł Jerzy Sobociński

  Włodzimierz Braniecki

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kultura polska i wielkopolska poniosły bolesną stratę. 1 listopada, w wieku 76 lat zmarł w Poznaniu znakmity rzeźbiarz Jerzy Sobociński. Artysta urodził się w 1932 roku w Pniewach, ale studiował w Poznaniu i z tym miastem związał swe losy. Znany był ze swojej pasji i umiejętności organizatorskich.
  Między innymi był organizatorem aż dziesięciu edycji Biennale Małych Form Rzeźbiarskich. Swoje prace wielokrotnie prezentował zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

  Jerzego Sobocińskiego cechowała wyróżniająca się umiejętność myślenia architektonicznego i przestrzennego. W historii Wielkopolski zapisał się przede wszystkim swoimi pomnikami. Był autorem między innymi pomników: Tysiąclecia w Pile, Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, Kardynała Augusta Hlonda w Poznaniu, Kardynała Stanisława Wyszyńskiego i Jana Pawła II w Licheniu, a także pomnika Harcerzy w Gnieźnie, Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii, Obrońców Kłecka w Kłecku, św. Wojciecha w Gnieźnie, Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu, św. Marcina w Odolanowie oraz Jana Pawła II w Nowym Tomyślu.

  Był także odtwórcą znanego dzieła rzeźbiarza Marcina Rożka - zniszczonego przez okupantów hitlerowskich w 1940 roku pomnika Bolesława Chrobrego, z płaskorzeźbami na ścianach cokołu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo