Gospodarka, a nie ideologia

  Gospodarka, a nie ideologia

  Sławomir Kmiecik, szef działu opinie Poznań

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Gospodarka, głupcze - z tym hasłem Bill Clinton w 1992 roku wygrał wybory prezydenckie, pokonując George'a W. Busha, który koncentrował się na polityce zagranicznej i sprawiał wrażenie, iż nie rozumie materialnych bolączek zwykłych Amerykanów.
  Wygląda na to, że obecnie - w dobie kryzysu ekonomicznego - z podobnym przesłaniem urząd prezydenta USA może zdobyć Barack Obama, który przekonuje, że lepiej od Johna McCaina wie, jak wyciągnąć Stany Zjednoczone z recesji. Słynne hasło "It's the economy, stupid" po kilkunastu latach wraca wręcz ze zdwojoną siłą, bo tym razem może mocno wpłynąć na politykę nie tylko w Ameryce, ale także w Europie, w tym także w Polsce.

  Zapaść gospodarcza wszędzie powoduje frustrację społeczeństwa, przez co niejednokrotnie wywraca rządy lub nawet zmienia kształt sceny politycznej. To naturalne, że wyborcy, którzy tracą pracę, ubożeją lub bankrutują - gdy widzą bezradność władz - zaczynają popierać polityków obiecujących szybką poprawę lub chociaż odwołujących się do minionych, lepszych czasów. Na taki rozwój wypadków liczy Jarosław Kaczyński, który radykalnie zmienia program PiS, kładąc nacisk na sprawy gospodarcze i bezpieczeństwo socjalne Polaków. W dokumencie, który były premier przygotowuje w zacisznym ośrodku prezydenckim w Klarysewie, będzie ponoć mało ideologii i rozliczeń, ale za to bardzo dużo troski o portfele wyborców i stan polskiej gospodarki.

  PiS zamierza pytać Polaków, kiedy lepiej im się żyło: w latach 2005-2007, gdy panowała koniunktura, czy obecnie, gdy w dół lecą wskaźniki ekonomiczne. To sprytna strategia wymierzona w PO, która przecież w kampanii obiecywała cud gospodarczy i "drugą Irlandię", a nie kłopoty z kredytami i wzrost bezrobocia. Pytanie, co w społeczeństwie okaże się silniejsze: odświeżana pamięć o okresie prosperity w czasie rządów PiS, czy jednak wiara w "politykę miłości" i ekonomiczną kompetencję PO.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo