Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy najpiękniejszą poznańską kamienicę [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Budynek przy ul. Ostrówek 10/11 zbudowano w 1904 r.  Budynek powstał jako typowa kamienica czynszowa z oficyną, nawiązująca do stylu secesji.
Budynek przy ul. Ostrówek 10/11 zbudowano w 1904 r. Budynek powstał jako typowa kamienica czynszowa z oficyną, nawiązująca do stylu secesji. Paweł Miecznik
Czy Poznań jest miastem bogatym? Zdaniem wielu historyków sztuki tak, ponieważ posiada prawdziwe skarby architektury - kilka tysięcy kamienic. Wiele z nich to obiekty zabytkowe. Niektóre zostały w ostatnim czasie zrewitalizowane, inne choć nieodnowione mają w sobie duży potencjał estetyczny.

Która z poznańskich kamienic jest dumą miasta i jego mieszkańców? Postanowiliśmy zapytać o to naszych czytelników. Możecie zagłosować na jeden z naszych typów lub zgłaszać nam własne propozycje.

sonda za free

- Niewiele polskich miast może poszczycić się takim bogactwem. Reprezentacyjne kamienice możemy spotkać w wielu dzielnicach Poznania. To nie tylko centrum, ale także Łazarz, Jeżyce czy Wilda - mówi Łukasz Mikuła, przewodniczący komisji polityki przestrzennej Rady Miasta Poznań. - I dodaje: Wiele z nich to XIX- wieczne kamienice secesyjne. Spotkamy jednak także niskie i proste kamienice czynszowe czy budynki szkieletowe z muru pruskiego. Z całego bogactwa trudno jest wybrać kamienicę, która zasługuje na miano najpiękniejszej. Mnie osobiście podoba się jeżycka secesja i budowle szkieletowe wykonane z muru pruskiego.

W ostatnim czasie wiele poznańskich kamienic wypiękniało. Renowacji zostało poddane około 130 budynków - m.in. jeżycki kwartał Jehowa (zespół budynków zaprojektowany przez Maxa Jehowa na początku XX wieku). Poznańscy działacze podkreślają jednak, że pozostało jeszcze wiele do zrobienia.

- Biorąc pod uwagę liczbę tych budynków, to nadal za mało - tłumaczy Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania. - Poznańskie kamienice to potencjał turystyczny. Ich renowacja pozwoli też zachęcić poznaniaków do zamieszkania w centrum. Niestety, koszty rewitalizacji są ogromne, a zaniedbane kamienice niszczeją.

Nasi czytelnicy również mogą wyrazić swoje zdanie na temat architektonicznych skarbów Poznania. Można skorzystać z naszych propozycji i zagłosować na stronie www.gloswielkopolski.pl. Czekamy także na nowe sugestie. Można je zgłaszać pisząc na adres: [email protected] lub dzwoniąc na numer telefonu: 61 860 60 97, w godz. 10-12. Wszystkie pomysły dodamy do naszej internetowej sondy. Na głosy i propozycje czekamy przez dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski