Lasy pozostaną nadal państwowe

  Lasy pozostaną nadal państwowe

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj poznański Sąd Okręgowy oddalił apelację profesora Romana Mycielskiego, który pozwał Nadleśnictwo Czerniejewo i Skarb Państwa, domagając się zwrotu 1200 hektarów lasu.
  Proces o zmianę wpisu w księdze wieczystej toczył się przed Sądem Rejonowym we Wrześni. W ubiegłym roku sąd oddalił powództwo wnuka hrabiny Heleny Mycielskiej. Profesor zaskarżył ten wyrok. Wczoraj prawomocnie przegrał, co pewien starszy pan obecny w sądzie swoiście skomentował, śpiewając: - Niech żyje nam towarzysz Stalin...

  Skarb Państwa został wpisany do księgi jako właściciel jednej trzeciej lasów w powiecie wrzesińskim (po rodzinie Mycielskich) na podstawie dekretu o reformie rolnej z września 1944 r. Niesłusznie, ponieważ lasów ona nie dotyczyła. W toku postępowania przed sądem pierwszej instancji radca Prokuratorii Generalnej przywołał inny dekret - o przejęciu niektórych lasów prywatnych z grudnia 1944r. Adwokat profesora zakwestionował także te przepisy, gdyż nie uchwaliło ich wymagane quorum członków PKWN - większość z nich była akurat w Moskwie.

  - Nie kwestionowaliśmy dekretów jako takich - przyznaje Stanisław Ziemecki, pasierb profesora. - PKWN liczył wówczas 15 członków. Aby uchwalić dekret o mocy ustawy, konieczne były dwie trzecie głosów przy obecnej połowie członków. Tymczasem dekret o przejęciu niektórych lasów uchwaliły cztery osoby. To tak, jakby dziś w Sejmie przeszła ustawa, za którą głosowało 20 posłów. Ale z przykrością muszę stwierdzić, że w dzisiejszym uzasadnieniu wyroku sądu nie padło ani jedno słowo na ten temat. Podobnie jak w wyroku sądu z Wrześni ta sprawa została pominięta. Liczyłem na to, że poznański sąd się do niej odniesie - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo