Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będziemy świętować 90. rocznicę powstania?

Tomasz Cylka Bogna Kisiel
Wczoraj Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania posadził pierwszy dąb
Wczoraj Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania posadził pierwszy dąb Fot. Waldemar Wylegalski
Pomysłów na uczczenie 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego jest wiele. Na przykład Szkoła Podstawowa nr 3 w Poznaniu wystąpiła z inicjatywą sadzenia drzewek przez uczniów - 90 dębów na 90-lecie. Wczoraj posadzono pierwszy. Rośnie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Patronat nad obchodami 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego objęli zarówno prezydent RP Lech Kaczyński, jak i premier Donald Tusk. Wielkopolscy urzędnicy, jak i politycy mają nadzieję, że konflikt między urzędami nie wpłynie na ewentualny bojkot uroczys-tości.

- Z radością oczekujemy prezydenta i premiera. Przy tak ważnej rocznicy inne względy nie mają znaczenia - ta deklaracja wojewody Piotra Florka nadal jest aktualna.
Patronat objęli także prymas Polski Józef Glemp, marszałkowie Sejmu i Senatu. Przyjazd Bronisława Komorowskiego, jak i Bogdana Borusewicza jest bardzo prawdopodobny.

Główne obchody rocznicowe odbędą się w sobotę 27 grudnia. W farze odprawiona zostanie msza święta, a przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zaplanowano centralne uroczystości patriotyczne. Najważniejszym wydarzeniem dla mieszkańców regionu będzie jednak multimedialne widowisko na placu Wolności z udziałem kilkuset artystów. Ze względu na transmisję telewizyjną początek zaplanowano o godzinie 15.45. Organizatorzy zapewniają, że zadbają o to, by zadowoleni byli zarówno widzowie oglądający spektakl na żywo, jak i ci przed telewizorami.

- Musimy pożenić interesy wszystkich odbiorców - zapowiada reżyser Filip Bajon.
Następnego dnia, 28 grudnia planowane jest otwarcie Muzeum Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Lusowie.
90. rocznica Powstania Wiel-kopolskiego ma być od począt-ku grudnia promowana w całym kraju.

- Wielkopolanie wiedzą o powstaniu wiele. Chcemy jednak, żeby to wydarzenie przedostało się do świadomości Polaków w innych regionach kraju. To jest pięć minut dla Wielkopolski, które musimy maksymalnie wykorzystać - zapowiada Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Samorząd wojewódzki przeznaczył na zorganizowanie obchodów co najmniej 3,4 mln złotych. Dodatkowe 400 tys. zł zarezerwował na ten cel wojewoda Piotr Florek.
Również władze Poznania, jako współorganizator obchodów, nie szczędzą wsparcia finansowego różnym inicjatywom związanym z rocznicą. Wśród propozycji jest wiele interesujących przedsięwzięć popularnonaukowych i kulturalnych.

10 listopada Estrada Poznańska i Teatr Muzyczny zapraszają na Koncert Niepodległości. Odbędzie się on na placu Wolności w Poznaniu. Zaplanowano również cykl wystaw plenerowych - na Starym Rynku, placu Wolności czy holu Dworca PKP, które są poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu. Przygotowało je Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych. W wyremontowanych wnętrzach poznańskiego Odwachu czyn-na jest stała ekspozycja poświęcona powstaniu.

Przewidzianych jest wiele działań mających na celu popularyzację powstania wśród młodego pokolenia: konkursy, rajdy, międzyszkolny turniej strzelecki itp. W ramach projektu "Strażnik Pamięci Powstania Wielkopolskiego" młodzież będzie się opiekować grobami powstańców na Cytadeli w Poznaniu. W połowie listopada odbędzie się przegląd pieśni patriotycznej "Wielkopolska 2008 w 90 lat później". Samorząd stolicy Wielkopolski wsparł również kilka wydawnictw, publikacji i książek, które zostały poświęcone powstaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski