Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwa powstańcze na płycie CD

Leszek Adamczewski
Archiwum Państwowe w Poznaniu zdigitalizowało i umieściło w internecie (na stronie www.archiwa.gov.pl) materiały archiwalne dotyczące Powstania Wielkopolskiego. Digitalizacja, czyli zeskanowanie dokumentów i zapisanie ich obrazów w postaci plików cyfrowych, jest kolejną rewolucją w archiwistyce.

Od początku lat 50. minionego wieku w poznańskim archiwum dokumenty fotografowano i udostępniano w postacji mikrofilmów. W ten sposób wykonano kilkadziesiąt milionów klatek mikrofilmów, które jednak można było przeglądać tylko w pracowni naukowej samego archiwum.

- Teraz chodzi o to, by obrazy dokumentów trafiły pod strzechy albo za pośrednictwem internetu albo płytek CD - tłumaczy Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu.
Właśnie ukazała się pierwsza płyta "Źródła do dziejów Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Ostrowskiej ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu", wydana wspólnie z Os-trowskim Towarzystwem Genealogicznym i władzami tego miasta. Wkrótce ukażą się kolejne.

Już w 2003 r. przejrzano dokumenty dotyczące Powstania Wielkopolskiego, które wtedy planowano zeskanować. Na op-racowaną listę trafiło około 50 tys. stron dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu i jego oddziałach w Gnieźnie, Koninie i Pile oraz w Archiwum Akt Nowych i archiwach państwowych w Bydgoszczy, Kaliszu, Katowicach, Lesznie i Zielonej Górze. Dotychczas zeskanowano ponad 20 tys. z nich.

Jednocześnie w 2007 r. w Archiwum Państwowym w Poznaniu uruchomiono pilotażową pracownię digitali-zacji, wyposażoną między innymi w dwa profesjonalne skanery, wysokiej klasy lustrzankę cyfrową i dwie stacje graficzne z niezbędnym oprogramowaniem oraz specjalny serwer.

- Z przeprowadzonej kwerendy wynika, że zachowało się sporo dokumentów dotyczących udziału Wielkopolan w Pow-staniu Listopadowym, Wiośnie Ludów, w Powstaniu Styczniowym, a zwłaszcza w Powstaniu Wielkopolskim - mówi dyrektor Krystek. - Digitalizację ich rozpoczęliśmy od tego ostatniego, co jest chyba zrozumiałe, ale wkrótce zeskanujemy pozostałe. Jako kustosze tych nierzadko bezcennych materiałów nie ukrywamy, że ważny jest również aspekt ich fizycznego zabezpieczenia.

Cyfrowe pliki w znacznym bowiem stopniu ograniczą konieczność udostępniania badaczom oryginałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski