Archiwa powstańcze na płycie CD

  Archiwa powstańcze na płycie CD

  Leszek Adamczewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Archiwum Państwowe w Poznaniu zdigitalizowało i umieściło w internecie (na stronie www.archiwa.gov.pl) materiały archiwalne dotyczące Powstania Wielkopolskiego. Digitalizacja, czyli zeskanowanie dokumentów i zapisanie ich obrazów w postaci plików cyfrowych, jest kolejną rewolucją w archiwistyce.
  Od początku lat 50. minionego wieku w poznańskim archiwum dokumenty fotografowano i udostępniano w postacji mikrofilmów. W ten sposób wykonano kilkadziesiąt milionów klatek mikrofilmów, które jednak można było przeglądać tylko w pracowni naukowej samego archiwum.

  - Teraz chodzi o to, by obrazy dokumentów trafiły pod strzechy albo za pośrednictwem internetu albo płytek CD - tłumaczy Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu.
  Właśnie ukazała się pierwsza płyta "Źródła do dziejów Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Ostrowskiej ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu", wydana wspólnie z Os-trowskim Towarzystwem Genealogicznym i władzami tego miasta. Wkrótce ukażą się kolejne.

  Już w 2003 r. przejrzano dokumenty dotyczące Powstania Wielkopolskiego, które wtedy planowano zeskanować. Na op-racowaną listę trafiło około 50 tys. stron dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu i jego oddziałach w Gnieźnie, Koninie i Pile oraz w Archiwum Akt Nowych i archiwach państwowych w Bydgoszczy, Kaliszu, Katowicach, Lesznie i Zielonej Górze. Dotychczas zeskanowano ponad 20 tys. z nich.

  Jednocześnie w 2007 r. w Archiwum Państwowym w Poznaniu uruchomiono pilotażową pracownię digitali-zacji, wyposażoną między innymi w dwa profesjonalne skanery, wysokiej klasy lustrzankę cyfrową i dwie stacje graficzne z niezbędnym oprogramowaniem oraz specjalny serwer.

  - Z przeprowadzonej kwerendy wynika, że zachowało się sporo dokumentów dotyczących udziału Wielkopolan w Pow-staniu Listopadowym, Wiośnie Ludów, w Powstaniu Styczniowym, a zwłaszcza w Powstaniu Wielkopolskim - mówi dyrektor Krystek. - Digitalizację ich rozpoczęliśmy od tego ostatniego, co jest chyba zrozumiałe, ale wkrótce zeskanujemy pozostałe. Jako kustosze tych nierzadko bezcennych materiałów nie ukrywamy, że ważny jest również aspekt ich fizycznego zabezpieczenia.

  Cyfrowe pliki w znacznym bowiem stopniu ograniczą konieczność udostępniania badaczom oryginałów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo