Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary dworek za cenę kawalerki w centrum? To możliwe

Andrzej Janas
Pałac w Niepruszewie zbudowano w 1890 roku
Pałac w Niepruszewie zbudowano w 1890 roku materiały prasowe
Coraz częściej na wielkopolskim rynku mieszkaniowym pojawiają się unikatowe propozycje nietypowych nieruchomości. Od kilku lat rozwija się w Polsce handel nie tylko luksusowymi lokalami o wyższym standardzie - apartamentami czy loftami, ale także powoli zwiększa się obrót zabytkowymi dworkami i pałacami.

Najwięcej zabytkowych nieruchomości ma na sprzedaż Agencja Nieruchomości Rolnych. W zeszłym roku wystawiono ponad 20 tego typu obiektów w całej Polsce.

SZUKASZ MIESZKANIA? ZAJRZYJ TUTAJ:
NIERUCHMOŚCI W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM

Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu sprzedał w I połowie 2011 roku dwa obiekty zabytkowe: zespół dworsko-parkowo-folwarczny w Jarosławkach (gm. Książ Wielkopolski) oraz zespół pałacowo-parkowy w Koninie (gmina Lwówek).

Biznes czy też kosztowne hobby?
Co sprawia, że klienci interesują się takimi nietypowymi nieruchomościami?

- Ludzie często inwestują w tego typu obiekty traktując taką inwestycję jako lokatę kapitału, miejsce do prowadzenia biznesu, ale są także zamożni pasjonaci historii kupujący zabytek na własny użytek. Dla koneserów tego typu obiektów jest to wielka satysfakcja - ma on poczucie ratowania historii, co przynosi pozytywny rezultat dla ogółu społeczeństwa - tłumaczy Marek Lewandowski, współwłaściciel Agencji Nieruchomości HousExper. - W starych zabytkowych pałacach czy dworkach powstają najczęściej hotele, centra konferencyjne, pensjonaty, organizowane są imprez okolicznościowych typu wesela, imprezy firmowe, w okolicy Poznania terminy są rezerwowane z dwuletnim wyprzedzeniem.

ZOBACZ TEŻ:
POZNAŃSKI BUDYNEK BIJE SIĘ O TYTUŁ "MODERNIZACJA ROKU 2011"

Za cenę kawalerki można kupić kilkusetletni dwór
Ceny starych dworków i pałaców są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od stanu i lokalizacji obiektu. Za zniszczony dwór zapłacimy kilkaset tysięcy złotych, czyli prawie jak za kawalerkę, za odrestaurowany obiekt nawet kilka lub kilkanaście milionów złotych.

Jednak jak się okazuje warto inwestować w tego typu obiekty, bo przynoszą spore dochody. Takich przykładów w Wielkopolsce jest sporo. Pałac w Krześlicach - od 1996 roku jest to własność prywatna i po gruntownym remoncie obiektu i parku otworzono w nim hotel wraz z restauracją. Jest to obecnie idealne miejsce aranżacji niezapomnianego ślubu, komunii, przyjęcia rodzinnego czy pikniku firmowego.

Warto inwestować w tego typu obiekty, bo przynoszą spore dochody

Podobnie dobrze funkcjonuje Zespół Pałacowo- Parkowy w Wąsowie, który składa się z Zamku Hardtów z nowo wybudowaną salą konferencyjną na 300 osób oraz Pałacu Sczanieckich.

- Pałac cieszy się dużym zainteresowaniem osób, które chcą spędzić miło weekend, zorganizować ślub, komunie czy dużą konferencję - stwierdza Robert Mruczyk, prezes zarządu spółki właścicielskiej Anrest, która jest właścicielem Pałacu w Wąsowie. - Często odbywają się w salach pałacowych firmowe konferencje i bankiety. Niekiedy goście korzystają z wykwintnej restauracji, a następnie spacerują po zabytkowym parku.

ZOBACZ:
STARE KAMIENICE W NOWEJ ODSŁONIE

Jednym z obiektów czekających na inwestora jest Pałac w Niepruszewie. Zbudowany w latach 90. XIX wieku dla księcia Henryka von Reuss. Neoklasyczny pałac w Niepruszewie wpisany jest do rejestru zabytków.

Jest to trzykondygnacyjny budynek, wysoko podpiwniczony, nakryty płaskim dachem ze świetlikiem oświetlającym centralnie umieszczony hall. Powierzchnia użytkowa to 1200 metrów kwadratowych.

- Pałac otacza park krajobrazowy z pomnikami przyrody, nieruchomość położona jest bezpośrednio nad Jeziorem Niepruszewskim - opowiada Kinga Dziąbor, współwłaścicielka agencji HousExpert. Przepiękna okolica, 12 kilometrów od Poznania, doskonały dojazd nowo wybudowaną ulicą Bukowską lub autostradą A2, idealne miejsce na hotel, restauracje, spa. - Myślę, że szybko znajdzie nabywcę.

Jeśli nie dysponujemy pokaźnym kontem, a mimo to marzy nam się pałac, warto rozważyć dzierżawę tego typu nieruchomości. ANR podała, że obecnie przeznaczony do dzierżawy jest słynny zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie. Roczny wywoławczy czynsz dzierżawy ustalono na poziomie 120 tys. złotych.

A gdzie jest "haczyk"?
Jeśli to taki dobry interes, to dlaczego wciąż w Wielkopolsce jest tyle niszczejących zabytkowych obiektów?

- Inwestorzy często obawiają się stanu technicznego budynków, jeżeli jest on wpisany do rejestru zabytków proces rewitalizacji wiąże się z konsultacjami i zgodami konserwatora zabytków - wyjaśnia Kinga Dziąbor. - Inwestor musi udostępnić obiekt konserwatorowi w celu sprawdzenia stanu, udostępnić go do celów badawczych i należy wykonać wszystkie zlecone przez niego remonty. Często przy odbudowie tego typu obiektów trzeba iść na kompromis z konserwatorem zabytków, co pociąga za sobą większe koszty remontu.

Przy zakupie tego typu inwestycji niełatwe może okazać się uzyskanie finansowania bankowego. Fiaskiem może bowiem zakończyć się próba zabezpieczenia kredytu hipotecznego na nieruchomości zabytkowej.

Często przy odbudowie tego typu obiektów trzeba iść na kompromis z konserwatorem zabytków

- Banki boją się takiego zabezpieczenia, bo uchodzi ono za mało płynne. Właśnie dlatego większość z nich odmówi kredytu na taki zakup lub zaproponuje dwukrotnie wyższą marżę - tłumaczy Grzegorz Chojnacki, doradca Home Broker z Warszawy. Rozwiązaniem może być więc zabezpieczenie kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup zabytku na innej, bardziej pospolitej nieruchomości.

Z kredytem może być ciężko, ale eksperci z HousExpert z Poznania mówią o dużej możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej lub z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz lokalnych czy budżetu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski