Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w liceach. Humanista nie będzie uczył się chemii, fizyki i biologii

Katarzyna Sklepik
Uczniowie podczas lekcji chemii wykonywali doświadczenie, teraz może nie być na nie czasu
Uczniowie podczas lekcji chemii wykonywali doświadczenie, teraz może nie być na nie czasu Wojciech Matusik
Przyroda - nowy przedmiot dla humanistów, zamiast biologii, geografii, fizyki i chemii to zdaniem nauczycieli przedmiotów ścisłych ograniczenie wiedzy i jeszcze większe pogłębianie braków wyniesionych z młodszych klas.

Blok przyrodniczy wprowadzany w drugiej klasie w liceach i technikach nie podoba się fizykom i chemikom, którzy twierdzą, że absolwenci gimnazjów mają duże zaległości z tych przedmiotów. - Nie znają definicji, wzorów, nie potrafią omówić prostego zjawiska - mówi Andrzej Norden, nauczyciel chemii. - Podobnie jest na biologii, ale tam nie muszą liczyć zadań, więc na sprawdzian często zostaje im "wykucie" regułek na pamięć.

- Nauczanie geografii w cyklu: trzy lata gimnazjum i jeden rok w liceum będzie powodowało komplikacje. Dziwne jest realizowanie jednego cyklu nauczania na dwóch poziomach. Taki program nie będzie spójny - komentuje Wojciech Wiecki, doradca metodyczny z zakresu geografii ODN Poznań oraz ekspert Wydawnictwa Klett. - Kolejnym problemem jest nadmiar treści. Programy geografii w gimnazjum są przeładowane wiedzą, często specjalistyczną.

- A mimo to uczniowie nie znają mapy Polski czy Europy, mylą nazwy regionów, stolic - dodaje Agnieszka Jaskuła, nauczycielka geografii w liceum.

CZYTAJ TAKŻE
NAUCZYCIELE I POLITYCY BRONIĄ LEKCJI HISTORII

Choć zajęcia z "przyrody" mają mieć charakter interdyscyplinarny, a uczniowie będą poznawali świat przyrody z perspektywy kilku nauk jednocześnie, to pomysł nie zyskał akceptacji naukowców z Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Obawiają się oni, że w następstwie takiego podziału,nauką przedmiotów ścisłych, w szczególności fizyki, będzie objęty nikły odsetek uczniów.

- Wpłynie to niekorzystnie na poziom ogólnego rozwoju intelektualnego przyszłych maturzystów. Tylko nieliczni spośród nich będą przygotowani do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych - piszą w swoim stanowisku fizycy z PAN.

W skład "przyrody" wchodzą m.in. zajęcia o urodzie, dylematach moralnych w nauce czy o różnych zjawiskach przyrodniczych. Wiedzę fizyczną zastąpią: zdrowie i uroda, śmiech i płacz czy woda - cud natury.

- To ciekawe rozwiązanie, ale o tym, czy jest dobre, czy złe będziemy mogli porozmawiać dopiero za rok, gdy zaczniemy realizować w drugich klasach zajęcia "po nowemu" - mówi Alicja Wielgosz, nauczycielka biologii.

Zgodnie z - obowiązującą od 1 września 2012 roku - nową podstawą programową, uczniowie pierwszych klas liceum i technikum tylko przez rok będą się uczyć wszystkich przedmiotów.

Dla humanistów - geografia, chemia, biologia czy fizyka skończą się już po klasie pierwszej. Od drugiej klasy będą te przedmioty poznawać podczas "przyrody". Jej wprowadzenie budzi takie same kontrowersje jak zajęcia "historia i społeczeństwo" w klasach ścisłych.

Bronią historii
W piątek, w godzinach 15 - 17, na placu Mickiewicza w Poznaniu, odbędzie się akcja społeczna w obronie lekcji historii: "Pożegnanie z historią" czyli Bismarck by tego lepiej nie wymyślił.
To nie koniec walki z nową reformą. Do trwającej od poniedziałku głodówki w Tarnowskich Górach dołączył już czwarta osoba. Głodówki i protesty organizowane są - od marca - w Krakowie, Warszawie i Siedlcach. Protestują też działacze opozycji z lat 80.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski