Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy buduje nowoczesną biogazownię

Mateusz Ludewicz
Wizualizacja małej biogazowni rolniczej.
Wizualizacja małej biogazowni rolniczej.
Najnowocześniejsza w Polsce biogazownia już za dziesięć tygodni powstanie w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Przybrodzie (gmina Rokietnica).

Warta ponad trzy miliony złotych inwestycja będzie spełniała dwie funkcje: dydaktyczno-szkoleniową dla studentów ekoenergetyki i demonstracyjną dla przyszłych inwestorów.


Czytaj także:
Wielkopolska: Budowa biogazowni potrwa 10 miesięcy
Piła: Produkują ciepło i prąd z ziemniaków i marchewki

- Biogazownia o mocy 0,25 megawatów będzie produkowała energię cieplną i elektryczną dla pobliskich obiektów mieszkalnych i ogólnodostępnej sieci energetycznej - tłumaczy prof. Grzegorz Skrzypczak, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Obiekt zostanie postawiony z gotowych elementów z tworzywa sztucznego i stali. Podczas jego budowy zostaną wykorzystane doświadczenia z podobnych inwestycji w Holandii i Niemczech - dodaje.

Biogazownia w Przybrodzie przez dziesięć lat będzie eksploatowana przez inwestora.

- Po tym okresie za symboliczną złotówkę sponsor przekaże ją uczelni - mówi prof. Czesław Szafrański, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego. Projekt uczelni ma przekonać przyszłych inwestorów, że biogazownia może być bardzo dobrym rozwiązaniem problemu generowania odorów na wsi.

- Zapewniam, że w okolicach biogazowni nie będzie czuć przykrego zapachu, który wielu kojarzy się z tego typu projektami - przekonuje Jacek Dach, z instytutu inżynierii rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego. I dodaje: - Rozwiązanie, które chcemy zaprezentować w naszym gospodarstwie doświadczalnym może znacząco polepszyć komfort życia polskich rolników.

To głównie rolnicy mieliby w przyszłości budować podobne biogazownie. Teoretycznie w każdym gospodarstwie mogłaby taka powstać. Ze względu jednak na fakt, że biogazownie trzeba ogrzewać, łatwiej jest stworzyć dwu- lub trzyosobową grupę, która wspólnie będzie korzystać z tego typu korzystnego dla wszystkich rozwiązania.

Energia produkowana przez biogazownie miałaby być sprzedawana do ogólnodostępnej sieci energetycznej a potem ponownie odkupywana przez rolników.

- Biogazownia pracuje cały czas i cały czas wytwarza energię. Gospodarstwo mocy potrzebuje tylko wtedy kiedy działają jakieś urządzenia lub maszyny. Najlepiej więc sprzedawać energię i kupować ją tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest potrzebna - tłumaczy Jacek Dach.

Obecnie biogazownie w Polsce nie są zbyt popularne. Inwestycja w Przybrodzie może jedna przyczynić się do zwiększenia ich liczby w naszym kraju.

- W ciągu najbliższych dziesięciu lat może powstać nawet dziesięć tysięcy tego typu projektów - prognozuje Mirosława Michalaka, przedstawiciel inwestora. - Chcemy aby każdy rolnik mógł przyjechać do gospodarstwa UP i na własne oczy przekonać się o zaletach takiego rozwiązania - dodaje.

Zakończenie inwestycji w Przybrodzie zaplanowane jest na czerwiec 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski