Przystawki dla każdego

  Przystawki dla każdego

  Sławomir Kmiecik, szef działu opinie Poznań

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Biedne by były duże partie w Polsce, gdyby nie miały mniejszych i słabszych od siebie koalicjantów. Dodam od razu, że nie chodzi mi o sejmową arytmetykę, czyli dodatkowe głosy potrzebne do rządzenia, lecz o polityczne alibi na użytek rozczarowanego elektoratu.
  Platforma Obywatelska zapowiadała likwidację Senatu, zniesienie immunitetu poselskiego, zaprzestanie finansowania partii z budżetu państwa, wprowadzenie podatku liniowego, ustanowienie okręgów jednomandatowych, głęboką reformę KRUS. I co?

  Żadna z tych obietnic nie zostanie zrealizowana, bo... nie zgadza się na to koalicjant, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe. Politycy PO mogą więc rozkładać ręce i powtarzać: "my chcemy dobrze, ale ci uparci ludowcy...". To bardzo wygodne usprawiedliwienie dla wszelkich zaniechań, wpadek i kompromitacji, które - zauważmy - od lat jest wykorzystywane przez kolejne ugrupowania rządzące.

  SLD brak śmiałych reform oraz zawłaszczanie urzędów publicznych tłumaczył postawą współrządzących PSL-owców, AWS odpowiedzialność za bałagan w państwie i społeczną nieczułość władzy zrzucała na liberałów z koalicyjnej Unii Wolności, a PiS winą za konflikty i "księżycowe" pomysły ministrów obarczało przystawki, czyli Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę.

  Najdziwniejsze, że szkolne wymówki w myśl zasady "to nie ja, to kolega" ciągle są w polityce skuteczne, co pokazują dzieje koalicjantów. Unia Wolności w latach 90. była jedną z czołowych partii, nadawała ton polskiej transformacji ustrojowej, a dziś jej znani działacze pałętają się po obrzeżach sceny politycznej.

  Roman Giertych i Andrzej Lepper wraz ze swoimi ugrupowaniami jeszcze niedawno trzęśli Polską, a teraz są już tylko politycznymi dinozaurami. Wygląda na to, że podobny los może spotkać PSL, które w sondażach nie przekracza już progu wyborczego. Widać PO też musi mieć swoją przystawkę do zjedzenia...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo