Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Chorych na Parkinsona: Rozmowa z dr Sienkiewiczem

Milena Kochanowska
dr Jakub Sienkiewicz
dr Jakub Sienkiewicz
Dr Jakub Sienkiewicz, neurolog specjalizujący się w leczeniu choroby Parkinsona mówi o wykrywaniu i leczeniu tego groźnego schorzenia

Skąd pomysł, żeby 11 kwietnia ustanowić Dniem Chorych na Chorobę Parkinsona?
Dr Jakub Sienkiewicz: 11 kwietnia to dzień urodzin Jamesa Parkinsona, angielskiego lekarza, który w roku 1817 opisał chorobę nazwaną później jego nazwiskiem.

Jakie są przyczyny tej choroby? Czy może ona być dziedziczna?
Dr Jakub Sienkiewicz: Choroba Parkinsona jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie. Nie dziedziczy się jej w potocznym znaczeniu. Obecność kogoś chorego w rodzinie nieznacznie tylko zwiększa statystyczne ryzyko zachorowania.

Czym charakteryzuje się choroba Parkinsona, jakie są jej najważniejsze objawy?
Dr Jakub Sienkiewicz: Główne początkowe objawy to spowolnienie ruchu, sztywność mięśni i drżenie. Dalsze skutki w okresie rozwiniętej choroby to pogorszenie ogólnej sprawności ruchowej, zaburzenia równowagi, wiele tak zwanych objawów wegetatywnych, a w fazie skrajnego nasilenia unieruchomienie i zaburzenia myślenia.

Jakie badania trzeba wykonać, żeby ją potwierdzić lub wykluczyć?
Dr Jakub Sienkiewicz: Konieczne jest badanie obrazowe mózgu - tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Poza tym postawienie rozpoznania opiera się na wielokrotnym okresowym badaniu lekarskim. Najczęściej po pięciu latach nie ma już wątpliwości diagnostycznych, ponieważ objawy, przebieg i reakcja na leczenie pozwalają potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie.

Jakie są nowoczesne metody leczenia tej choroby w Polsce i na świecie?
Dr Jakub Sienkiewicz: Farmakoterapia optymalizuje się. Leki mniej przydatne stopniowo znikają z rynku, pojawiają się nowe i jeżeli sprawdzają się w długotrwałej terapii, zajmują stałe miejsce. Standardem leczenia neurochirurgicznego jest implantacja elektrody domózgowej. Szczególną uwagę coraz bardziej zwraca się na prawidłową kwalifikację chorych do tych zabiegów. Rehabilitacja ruchowa i aktywność własna chorych zawsze była i jest ważnym elementem leczenia. Należy podkreślić, że jest to leczenie objawów choroby i opóźnianie jej skutków. Nie ma leczenia zwalniającego postęp zmian w mózgu.

Czy chorobie Parkinsona mogą towarzyszyć jakieś inne zaburzenia lub choroby? Czy ma wpływ na sprawność intelektualną?
Dr Jakub Sienkiewicz: Dużym problemem są objawy wegetatywne: zaburzenia funkcji pęcherza moczowego, spadki ciśnienia tętniczego, zaburzenia potliwości i regulacji termicznej, zaparcia. Depresja i pogorszenie funkcjonowania intelektualnego są częste. Komplikacje polekowe mogą również być związane ze stanem psychicznym, mogą pojawić się halucynacje, urojenia, zaburzenia zachowania.

Ile osób choruje w Polsce na tę groźną chorobę i czy są to także ludzie młodzi?
Dr Jakub Sienkiewicz: Rozpowszechnienie tego schorzenia szacuje się na 1,5-3 promile ogólnej populacji, co daje w Polsce około 80 tysięcy chorych. Z tej liczby 10 proc. to osoby mające pierwsze objawy choroby już w wieku 21-40 lat.

Jaka jest różnica między chorobą a zespołem parkinsonowskim?
Dr Jakub Sienkiewicz: Choroba Parkinsona to nazwa jednostki chorobowej, a zespół parkinsonowski to zespół objawów tej choroby i kilku innych podobnych schorzeń.

Czy i jak można zapobiec zachorowaniu? Czy można zatrzymać chorobę Parkinsona?
Dr Jakub Sienkiewicz: Nie ma profilaktyki zachorowania, bo jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie i jest sprawą losową, u kogo się pojawi. Nie istnieją też substancje zatrzymujące lub zwalniające postęp zmian patologicznych w mózgu. Dbanie o sprawność fizyczną i kondycję daje jednak możliwość utrzymania dobrego stanu ruchowego przez dłuższy czas w razie zachorowania. Podobnie wysoka sprawność intelektualna daje większy zapas możliwości w walce z objawami choroby.

Co trzeba robić, aby zmniejszyć dolegliwości towarzyszące chP?
Dr Jakub Sienkiewicz: Regularne konsultacje neurologiczne pozwalają modyfikować leczenie adekwatnie do bieżących problemów chorego. Często konieczna jest również jednoczesna opieka internistyczna, psychologiczna i rehabilitacja.

Za co chorzy najbardziej cenią Fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona"?
Dr Jakub Sienkiewicz: Za informacje, wydawnictwa, wzajemne spotkania w gronie chorych i ich bliskich, za przemiłą obsługę w biurze, za rekomendowanych prze Fundację rehabilitantów i lekarzy.

Co skłoniło Pana do wyboru takiej, a nie innej specjalizacji?
Dr Jakub Sienkiewicz: Neurologia jest ciekawa. Otwiera drogę do wiedzy z wielu dziedzin. Wiem, że każdy specjalista mógłby to samo powiedzieć o swojej, ale nie mam lepszego wyjaśnienia.

Kontakt i dodatkowe informacje

Wielkopolskie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona
ul. Słowackiego 8/10 ,
60-823 Poznań
tel. 61 843 10 34 (w środy od 11 do 14)
[email protected]
www.parkinson-poznan.pl

Fundacja "Żyć z Chorobą Parkinsona"
ul. Czerska 18, klatka X, pierwsze piętro, lokal 243
00-732 Warszawa
telefon: 22 409 77 56
[email protected]

Godziny otwarcia biura fundacji
poniedziałek 10-18
wtorek-piątek 10-15

Tematyczne strony w internecie:

www.parkinsonfundacja.pl

www.parkinsonfundacja.pl/poradniki_wydawnictwa

www.parkinsonfundacja.pl/poradniki

www.parkinsonfundacja.pl/organizacje_w_polsce

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

www.parkinson.sos.pl

www.pracowniapsychologiczna.org

www.poradniapraxis.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski