Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóstoklasiści: Test był łatwy, zadania ciekawe

Katarzyna Sklepik
Na rozwiązanie sprawdzianu szóstoklasiści mieli 60 minut
Na rozwiązanie sprawdzianu szóstoklasiści mieli 60 minut PAWEŁ MIECZNIK
34 821 szóstoklasistów z 1134 wielkopolskich szkół podstawowych przystąpiło - o godzinie 9 - do ogólnopolskiego sprawdzianu. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi przez sześć lat nauki w szkole. Szóstoklasiści, którym nauka sprawia trudność, mieli czas wydłużony - maksymalnie - o 30 minut.

- Sprawdzian przebiegał bez zakłóceń w całym województwie - mówi Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Wychodząc z sali uczniowie przyznali, że test był łatwiejszy, niż próbny egzamin do którego przystąpili zimą.
- Zadania były bardzo proste, chociaż w kilku na pierwszy rzut oka pasowało kilka odpowiedzi i trzeba było wczytać się w treść opowiadania - mówi Michalina Więckiewicz, szóstoklasistka z Poznania.


Czytaj także:
Sprawdzian szóstoklasistów [TEST 2012, ARKUSZE, ODPOWIEDZI]
Po co szóstoklasiści piszą sprawdzian?

Uczniowie musieli wykonać siedem zadań do tekstu, który opisywał skróconą historię powstania filmu. Rolę jaką w niej odegrał wynalazek Tomasza Edisona - kinetoskop oraz czarno-białe, nieme filmy braci Augusta i Louisa Lumiere. Musieli także wykazać się umiejętnością interpretacji wiersza Leopolda Staffa "Martwa pogoda" i znajomością figur stylistycznych (między innymi wyrazów dźwiękonaśladowczych).

- Wiersz był ciekawy i krótki - śmieje się Wojtek Bielecki, szóstoklasista. - Zadania do niego były ciekawe, a odpowiedzi same się nasuwały. Myślę, że tutaj nie mam błędu. Prędzej, w którymś zadaniu z matematyki. Liczyłem dość szybko i mogłem się pomylić. Wojtek przyznaje, że najwięcej kłopotu sprawiło mu zadania z zółtymi i zielonymi ścianami sześcianu. - Nie mogłem sobie tej bryły wyobrazić - mówi Wojtek. - O ile zielone ściany policzyłem bez problemu, bo były cztery, to długo zastanawiałem się nad tymi żółtymi. Kreśliłem i rysowałem po brudnopisie. Mam nadzieję, że dobrze wykombinowałem, że były dwie.

Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu zauważył, że uczniowie po teście byli zadowoleni: - Mówili, że dobrze im poszło, że zadania były łatwe. I że są zadowoleni, a to przecież najważniejsze - dodaje Zbigniew Burkietowicz. O wynik swoich uczniów jest spokojny. W szkole, już od sześciu lat co roku sprawdza postępy uczniów, już od trzeciej klasy: - To pomaga ocenić, czy dzieci opanowały podstawowe umiejętności. Pozwala też nakreślić zadania, tak by od czwartej klasy odpowiednio ukierunkować naukę dzieci. Potem kolejny próbny test robimy w piątej klasie, a następnie w szóstej - tłumaczy.

Wyniki sprawdzianu, uczniowie poznają 22 czerwca. Maksymalnie mogli zdobyć 40 punktów. Punkty, które otrzymają zostaną wpisane na świadectwo. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, ale jego wynik nie ma wpływu na promocję ucznia. Ci uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie przystąpili wczoraj do sprawdzianu, mogą go napisać 5 czerwca o godzinie 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski