Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrana walka o gimnazjum w Zalasewie

Anna Jarmuż
Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie, znajdujące się na granicy ze Swarzędzem,  nie zostanie zlikwidowane. To decyzja radnych
Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie, znajdujące się na granicy ze Swarzędzem, nie zostanie zlikwidowane. To decyzja radnych Fot. Anna Jarmuż
Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie, znajdujące się na granicy ze Swarzędzem, nie zostanie zlikwidowane. Nie zmieni się również liczba uczących się tam gimnazjalistów.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Swarzędza radni nie przyjęli proponowanego przez burmistrz projektu zmiany rejonizacji szkół. Przeciwnych była większość głosujących. Rodzice dzieci odczuli ulgę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Swarzędz: Gimnazjum w Zalasewie nie zamkną [ZDJĘCIA]
Szkoła w Zalasewie do likwidacji? Niepokój mieszkańców

- Dzisiaj wygraliśmy - przyznaje Małgorzata Hajduk - Rosolak, przewodnicząca rady rodziców Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika.

Sprawę Gimnazjum w Zalasewie opisywaliśmy w listopadzie. Wtedy rodzice i nauczyciele dowiedzieli się o projekcie rejonizacji, którego konsekwencją miało być zamknięcie szkoły w Zalasewie. Powód? W gminie brakuje miejsc dla najmłodszych. Dlatego, pojawił się pomysł, aby w budynku obecnego gimnazjum uczyły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu. Uczniowie z "Kopernika" trafiłyby do swarzędzkich szkół. Gimnazjum w Zalasewie miało być stopniowo wygaszane. Inna opcja mówiła o tym, że w szkole pozostaną dwie klasy, do których będą uczęszczać wyłącznie gimnazjaliści z sąsiednich wsi. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się rodzice zarówno starszych, jak i młodszych dzieci.

- Gimnazjum w Zalasewie to bardzo dobra placówka - mówi Małgorzata Hajduk-Rosolak. - Znajduje się na czołowym miejscu w rankingu szkół. Uczy tam bardzo dobra kadra nauczycieli, jest bardzo wysoki poziom języka angielskiego, a uczniowie mają wybitne osiągnięcia.

Rodzice podkreślają również, że po zamknięciu gimnazjum dzieci musiałyby dojeżdżać do szkoły na przeciwległy koniec miasta. Obecny projekt o likwidacji zaopiniowała też negatywnie powołana na tę okazję komisja oświaty. Wpływ na ich decyzję miał wynik konsultacji społecznych.

- Rozmawialiśmy z rodzicami oraz nauczycielami i dyrektorami swarzędzkich szkół - tłumaczy Piotr Choryński, przewodniczący komisji. - Opowiedzieli się oni przeciw projektowi zmian. Zaproponowaliśmy więc własne rozwiązanie.

Zdaniem radnych, maluchy ze szkoły podstawowej mogłyby uczyć się w jednym budynku z dziećmi z Gimnazjum nr 3 lub Gimnazjum im. M. Kopernika.

A co na to władze gminy?

- Chciałam poprawić warunki nauki dla uczniów i pracy dla nauczycieli - wyjaśnia Anna Tomicka, burmistrz gminy Swarzędz. - Nie są one dobre w szkole, w której dzieci uczą się na dwie zmiany. Poza tym, zaproponowane przeze mnie rozwiązanie miało być tylko tymczasowe - do momentu wybudowania szkoły podstawowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski