18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzą, czy trzecioklasiści potrafią czytać, pisać i liczyć

Katarzyna Sklepik
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.  Jego kolejna  - piąta już edycja - edycja odbędzie się 29 marca
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Jego kolejna - piąta już edycja - edycja odbędzie się 29 marca Fot. Arkadiusz Dembiński
Uczniowie trzecich klas szkół podstawowych czytają ze rozumieniem i wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce. Słabo natomiast radzą sobie z wnioskowaniem na podstawie danych zawartych w tekście, nie wiedzą jak korzystać z informacji. Dodawanie i odejmowanie nie sprawia im problemów, gorzej jednak gdy chodzi o mnożenie i dzielenie.

Takie wnioski wyciągnięto z ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Jego kolejna - piąta już edycja - edycja odbędzie się 29 marca i zostanie przeprowadzona przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Partnerem tego projektu jest Polskapresse, wydawca Głosu Wielkopolskiego.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Po testach w III klasach: ich efektywność poznamy za trzy lata
Edukacja: Trzecioklasiści rozwiązali test
Edukacja: Trzecioklasiści rozwiązywali test. Arkusz zadań i odpowiedzi

W piątek na stronie internetowej www.gloswielkopolski.pl opublikowane zostaną przykładowe odpowiedzi, tak by rodzic mógł z dzieckiem prześledzić test jeszcze raz.

Sprawdzian kompetencji będzie się składał z dwóch części: testu z języka polskiego i matematyki. Każda z części trwać będzie 45 minut. Trzecioklasiści zmierzą się z arkuszem, w którym będą rozwiązywać 25 zadań. Zostaną one ułożone na podstawie tekstu do czytania ze zrozumieniem. Większość z nich wymagać będzie zaznaczenia jednej poprawnej odpowiedzi, ale w przypadku kilku zadań otwartych trzeba się będzie wykazać umiejętnością stworzenia dłuższej formy i zredagowania własnej wypowiedzi.

Arkusze skonstruowano tak, by zbadać, jak dzieci czytają, piszą, rozumieją, korzystają z informacji oraz wykorzystują wiedzę w praktyce. Po zakończeniu i sprawdzeniu próby do szkół trafią specjalne raporty, ze szczegółowym omówieniem wyników każdego z uczniów. Dostaną je zarówno nauczyciele, jak i rodzice dziewięciolatków.

- W klasach nauczania zintegrowanego tworzymy podwaliny pod całą, kilkunastoletnią edukację. W tym czasie uczniowie muszą między innymi nauczyć się czytać ze zrozumieniem, pisać i liczyć - mówi Mirosława Grzemba - Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Poznaniu. - Warto zatem weryfikować w jakim zakresie dzieci opanowały umiejętności na tym etapie rozwoju.

Taki test, zdaniem dyrektorów szkół, pozwala na podsumowanie pierwszego etapu edukacji, a co najważniejsze ułatwia przygotowanie dalszej drogi kształcenia. Magdalena Wielińska, nauczycielka nauczania zintegrowanego przyznaje, że dzięki sprawdzianowi udało jej się zaobserwować różne podejście uczniów do obliczania zadań.

- Dlatego staram się zachęcać dzieci do samodzielnego poszukiwania rozwiązania zadania, bez wcześniejszego narzucania konkretnej metody - mówi Magdalena Wielińska. - Moim zdaniem to dobry sposób na to, aby rozwiązywanie zadań tekstowych było dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Anna Bocheńska zauważyła, że uczniowie niechętnie piszą samodzielnie prace z języka polskiego. - Próbuję różnych ćwiczeń, w których dzieci muszą napisać kilka zdań na zadany temat, ale zawsze w innej formie. Raz proponuję list do przyjaciółki, zaproszenie, ogłoszenie czy instrukcje. Wtedy im się to nie nudzi - mówi nauczycielka nauczania zintegrowanego i dodaje, że dobrym sposobem na naukę ortografii i rozszerzenia jest tworzenie przez dzieci indywidualnych słowniczków. - Mogą w nim być trudne wyrazy, ulubione słowa czy rzadko używane wyrażenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski