Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rekrutacja do gimnazjów z chaosem

Bogna Kisiel
Plany likwidacji niektórych gimnazjów wywołały falę protestu
Plany likwidacji niektórych gimnazjów wywołały falę protestu Waldemar Wylegalski
27 marca rozpoczyna się rekrutacja do gimnazjów. Tymczasem Poznań nie ma ustalonej sieci gimnazjów publicznych ani ich obwodów. Takiego chaosu organizacyjnego jeszcze nie było, a rodziców i uczniów nikt jeszcze nie wystawił na tak ciężką próbę.

Anna Wachowska-Kucharska, przewodniczącą zarządu Rady Osiedla Naramowice, mówi bez ogródek: - Poznań jest jedynym miastem, które przeprowadza restrukturyzację szkół na kolanie i w takim tempie. Sądzę, że mieszkańcy długo nie zapomną prezydentowi i radnym tego rodzaju błędu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Miasto ogranicza nabór w XX LO. A chętni są
E-rewolucja w wielkopolskich szkołach rozpoczęta
Poznań: Szkoły walczą o przetrwanie

Wczoraj komisja oświaty Rady Miasta miała opiniować m.in. projekty uchwał dotyczące sieci gimnazjów oraz ich obwodów. Okazało się, że część radnych dostała inny niż ostateczny projekt, który nie uwzględniał w ogóle gimnazjów nr: 57, 24, 25. Członkowie komisji chcieli też otrzymać uchwały rad osiedli w tej sprawie oraz wyszczególnienie, które z ich uwag prezydent uwzględnił, a które nie.

- Rada Świerczewa wnioskowała o zmianę obwodu Gimnazjum nr 44, poszerzając go o część obwodu Gimnazjum nr 43 tak, by granica przebiegała wzdłuż linii kolejowej, ponieważ te tereny leżą w granicach osiedla Świerczewo. Jaka jest decyzja? - dopytywał Maciej Przybylak, radny PRO. W odpowiedzi usłyszał, że odmowna, ponieważ nie było uzgodnień między Radą Osiedla Świercze-wo i Zielony Dębiec.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dąbrówka: W kwietniu rozpocznie się nabór do nowej szkoły
Nowe szkoły sportowe w powiecie

Wątpliwości do proponowanych przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta rozwiązań było więcej.

- Radni są niepoważnie traktowani przez urzędników - uważa Przemysław Alexandrowicz, radny PiS. - Zrezygnujmy z podejmowania tej decyzji w tym roku - mówił.

Ostatecznie komisja oświaty postanowiła powołać podkomisję, która popracuje nad obwodami gimnazjów. Radni mają czas do... wtorku, bo wtedy dokończone zostanie wczorajsze posiedzenie komisji oświaty. A w przyszły czwartek ma się odbyć nadzwyczajna sesja.

Nawet jeśli wtedy rada przyjmie te uchwały, to nim wejdą one w życie, upłyną przynajmniej dwa tygodnie. Tymczasem nabór do gimnazjum trwa od 27 marca do 12 kwietnia. Zdaniem Jana Chudobieckiego, radnego PRO, albo nabór powinien odbywać się wg starych obwodów, a nowe winny obowiązywać od przyszłego roku, albo należy przesunąć termin rekrutacji.

- Nabór należy przesunąć na maj, czerwiec - popiera pomysł Przemysław Foligowski, szef komisji oświaty. Decyzje zapadną na czwartkowej sesji.

Wczoraj radni nie wydali też opinii w sprawie utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Traugutta. W jego skład ma wejść SP nr 5 oraz Przedszkole nr 41, które prezydent chce przenieść z Bluszczowej. Budynek, w którym obecnie się znajduje, nie należy do miasta. Według wydziału oświaty, właściciele nieruchomości nie zgadzali się na dalsze funkcjonowanie placówki w tym miejscu. Tymczasem Katarzyna Kret-kowska, radna SLD przedstawiła pismo z kancelarii prawnej, reprezentującej właścicieli. Wynika z niego, że zmienili decyzję.

Komisji udało się pozytywnie zaopiniować likwidację przedszkoli nr 59 i 79. Ma je przejąć Fundacja Familijny Poznań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski