Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Holendrzy szukają fachowców w Wielkopolsce [FILM]

Katarzyna Sklepik, Mateusz Ludewicz
Praca za granicą? Na targach szukamy zajęć związanych z produkcją i rolnictwem
Praca za granicą? Na targach szukamy zajęć związanych z produkcją i rolnictwem Waldemar Wylegalski
Mimo politycznych kłótni, pracodawcy holenderscy chętnie nas zatrudnią. We wtorek odbyły się w Poznaniu Europejskie Dni Pracy.

Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia - oferty z tych państw były najpopularniejsze podczas wtorkowych Europejskich Dni Pracy. W poznańskich hotelu Novotel Wielkopolanie szukali możliwości zatrudnienia za granicą. Niektórzy dziwili się, że jest tak wiele ofert pracy w Holandii, szczególnie po głośnej ostatnio sprawie wyszydzania Polaków na tamtejszych portalach internetowych.

Okazuje się, że obrażające Polaków akcje nie zraziły ani jednej, ani drugiej strony.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zarobki Wielkopolan: W produkcji płacą poniżej średniej

- Zainteresowałem się pracą w Holandii - mówił Krzysztof Tarczyński, który na targach szukał ciekawego zajęcia. - Mam tam wielu znajomych i po prostu chcę do nich dołączyć.

Zatrudnienie w Holandii oferuje między innymi agencja Sherpa International Force. - Polacy najczęściej wykonują prace związane z rolnictwem, produkcją i logistyką - tłumaczyła Monika Bogdanowicz z Sherpa. I zapewniała: - Nasi rodacy nadal cieszą się tam bardzo dobrą opinią. Polityka i problemy narodowościowe nie mają wpływu na życie normalnych ludzi.

Po technikum i zawodówce bezrobocie nie grozi

W problemy narodowościowe w Holandii nie wierzy też Karol. - Z opowiadań wiem, że to ciekawy kraj. I na pewno można tam zarobić znacznie więcej niż w Polsce - mówił wczoraj, przeglądając foldery z ofertami pracy.

Rasistowskie incydenty to jedno, a holenderski rynek pracy - drugie. Rynek zdaje się być rozsądniejszy, bo firmy ani myślą pozbywać się polskich pracowników. - To, co spotyka naszych rodaków pracujących w Holandii, przypomina wcześniejsze ataki na emigrantów z Maroka czy Turcji, którzy od lat żyją na rządowym garnuszku, korzystając z zasiłków i opieki socjalnej - mówi Artur Ragan z agencji pracy tymczasowej Work Express. - Od czasu otwarcia rynku pracy, holenderscy pracodawcy cenią w nas wszechstronność. Polski specjalista potrafi zrobić kilka rzeczy naraz, najlepszymi przykładami są budowlańcy, umiejący wykonywać kilka różnych typów robót - holenderski spawacz jest wykwalifikowany w jednym kierunku i tego się trzyma.

Dziś ponad 55 procent osób wyjeżdżających do pracy w Holandii to kobiety. Znajdują one zatrudnienie głównie w branży medycznej, rolnictwie i produkcji. Z kolei mężczyźni pracują na budowach i w magazynach.

- Nie brakuje ofert dla spawaczy, malarzy, monterów, mechaników, elektryków, hydraulików - wylicza Artur Ragan.

Obecnie na pracowników znad Wisły czeka w Holandii przede wszystkim praca sezonowa. W tym roku uprawy warzyw i kwiatów są tam nieco opóźnione. - Dzięki pracy sezonowej Polacy mogą liczyć na zatrudnienie w pakowalniach, sortowniach i magazynach. Potrzebni będą też operatorzy wózków widłowych i brygadziści, choć ci muszą znać podstawy języka angielskiego - tłumaczyła Bogdanowicz.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pogorszyły się zarobki poznaniaków na tle kraju!
Nasze zarobki zależą od branży, miasta, rzadziej od efektywności

Podstawy angielskiego powinni też znać wszyscy, którzy chcieliby pracować w Norwegii. - Największym powodzeniem na rynku cieszą się zawody związane z mechaniką samochodową i branżą budowlaną - tłumaczy Patryk Płaza z CBA Recruitment. - Norwegia jest dzisiaj znacznie bardziej popularna niż Niemcy. Wielu naszych rodaków na wyjazd do tego kraju decyduje się ze względu na bardzo dobre zarobki - dodaje.

Mimo że w Norwegii można zarobić znacznie więcej niż w Niemczech i Holandii, to zwiedzający targi byli bardziej zainteresowani krajami zza naszej zachodniej granicy.

- Znamy podstawy języka niemieckiego, dlatego chcemy pracować w Niemczech - mówi pani Elżbieta, która zajęcia za granicą szukała z mężem. - Należymy do pokolenia 50 plus, ale nie boimy się nowych wyzwań. Jeżeli znajdziemy ciekawą ofertę, to z niej skorzystamy.

Holandia da pracę rzemieślnikom

Holenderskie firmy nie rezygnują z zatrudniania pracowników z Polski. Według Netherlands Council for Trade Promotion do 2015 r. w Holandii będzie pracować ponad 240 tysięcy Polaków. To prawie dwa razy tyle, ile obecnie.
Holendrzy nadal poszukują w Polsce fachowców z uprawnieniami, głównie: cieśli, spawaczy, rzeźników, operatorów wózków widłowych czy operatorów frezarek. Coraz częściej patrzą także w stronę polskich specjalistów z wyższym wykształceniem. Do 2015 roku w Niderlandach będzie wolnych ponad 500 tysięcy miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski