Mniej powiatów

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zmiany na mapie powiatowej, ale status quo, jeśli chodzi o 16 województw - taki jest rządowy scenariusz dla samorządowej administracji. Dokończenie zapoczątkowanej 10 lat temu reformy administracyjnej spoczywa na barkach specjalnego zespołu powołanego przez MSWiA.
  Zakłada on nie tylko ograniczenie roli wojewody, wzmocnienie pozycji marszałka, powołanie metropolii, ale także zmiany na mapie powiatowej.
  - Mniej powiatów, ale bardziej stabilnych finansowo - to jest nasz cel. O ile powiatów będzie mniej, tego nie chcę dziś wyrokować. Rozmawiamy ze Związkiem Powiatów Polskich. Takie negocjacje zawsze wywołują pewne emocje - mówi wicepremier Grzegorz Schetyna, minister spraw wewnętrznych i administracji.

  Zmiany czekają na pewno małe powiaty ziemskie. Istnienie największego w kraju powiatu poznańskiego (260 tysięcy mieszkańców) nie jest zagrożone, ale powiaty: leszczyński, kaliski czy koniński nie mają już silnej pozycji.

  - Jeśli chodzi o powiaty, które znajdują się wokół miast średniej wielkości, to w tym przypadku musimy myśleć o pewnej konsolidacji zarządzania - podkreśla profesor Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej sprzed 10 lat, a i dzisiaj członek rządowego zespołu przy MSWiA.
  Kiedy dziesięć lat temu powiaty tworzono, obowiązywało kryterium 3x5: co najmniej pięć gmin, co najmniej 50 tysięcy mieszkańców, budżet powyżej 50 milionów złotych. Według ekspertów samorządowych, silny powiat powinien liczyć około 120 tysięcy mieszkańców w 8-10 gminach.

  Tymczasem w naszym regionie wiele jednostek administracyjnych składa się jedynie z 3-5 gmin. Wśród nich są powiaty: chodzieski, grodziski, jarociński, kościań-ski, międzychodzki, obornicki, rawicki, średzki, śremski, wolsztyński, wrzesiński. Czy koalicja PO-PSL powróci do tego pomysłu, tego na razie nie wiadomo. Pewne jest za to, że nie zmieni się mapa regionów.
  - Jest szesnaście województw i tu nie będzie żadnych korekt - zapewnia wicepremier.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo