Nielegalna hodowla

  Nielegalna hodowla

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prawie trzydzieści psów, dwanaście papug, kota i jeża zabrali z domów na Szczepankowie i Wildzie przedstawiciele Pogotowia i Straży dla Zwierząt z Trzcianki. Szacują, że kobieta, która trzymała zwierzęta w skandalicznych warunkach i prowadziła nielegalną hodowlę i , mogła zarabiać na niej nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.
  - To był koszmarny widok - mówi Grzegorz Bielawski, prezes Pogotowia i Straży dla Zwierząt w Trzciance. - W pomieszczeniach budynku na Szczepankowie znajdowały się sterty odchodów świadczące o tym, że nikt tam nie sprzątał co najmniej od roku. Często tworzyły one zbitą, nawet kilkunastocentymetrową warstwę, po której chodziły zwierzęta. Psy były zaniedbane, brudne, zapchlone. Trzymane były na uwięzi albo w klatkach.

  Inspektorzy Pogotowia i Straży dla Zwierząt wspólnie z policjantami zajrzeli do każdego pomieszczenia budynku. Byli przerażeni tym, co zobaczyli. Okazało się, że nie tylko psy były trzymane w tak skandalicznych warunkach. Znaleziono bowiem także klatki z ezgotycznymi ptakami.
  - I z odchodami ważącymi około 10-15 kilogramów - dodaje Grzegorz Bielawski.

  To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić także dom na Wildzie, w którym właścicielka "hodowli", Zuzanna D. jest zameldowana. To był kolejny wstrząs. Znów natknęli się na przywiązane do drzwi na krótkich linkach psy. W piwnicy były małe, zanieczyszczone klatki z czworonogami. W niektórych z nich nie było nawet misek z wodą.
  Właścicielka psów nie dbała o zwierzęta, ale prowadziła dokumentację hodowli. W domach znaleziono segregatory między innymi z metryczkami psów, oferty sprzedaży.

  - W orzeczeniu weterynaryjnym stwierdzono, że okrywa włosowa znajduje się najczęściej w złym stanie. U niektórych zwierząt występują zaawansowane zmiany skórne sugerujące świerzb lub grzybicę. Wszystkie psy były zaatakowane przez pchły. Większość miała zapalenie spojówek, uszu oraz zły stan uzębienia i przerośnięte pazury utrudniające chodzenie - wymienia Grzegorz Bielawski. - Dwa psy są wychudzone. Niedożywione są także papugi.

  - 34-letniej kobiecie i jej 49-letniemu znajomemu zostaną przedstawione zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt - mówi Anna Furmanowska z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć bowiem utrzymywanie zwierząt w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji.

  - Nasza organizacja wniosła także do prezydenta Poznania o wydanie decyzji administracyjnej w przedmiocie czasowego pozbawienia praw własności do zwierząt Zuzanny D. Dalsze przebywanie w tym miejscu spowodowałoby ich cierpienie oraz groziło ich śmiercią. Obecnie psy są umieszczone w tymczasowych domach u wolontariuszy Pogotowia i Straży dla Zwierząt i leczone na koszt tej organizacji. Leczenie i utrzymanie jest bardzo kosztowne, może wynieść nawet 30 tysięcy złotych

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nielegalna hodowla

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

  To oburzające, zdecydowanie powinno się zmienić przepisy prawne. Są zbyt liberalne dla tego typu przestępstw. Kara pieniężna to zbyt mało dla takich sadystów. Należałoby ich( jak za Hamurabiego)...rozwiń całość

  To oburzające, zdecydowanie powinno się zmienić przepisy prawne. Są zbyt liberalne dla tego typu przestępstw. Kara pieniężna to zbyt mało dla takich sadystów. Należałoby ich( jak za Hamurabiego) zamknąć w klatkach o głodzie i chłodzie. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo