Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transport Drogowy: Do Wielkopolski trafią fotorejestratory

SAGA
Do łapania piratów policja wykorzystuje wideorejestratory
Do łapania piratów policja wykorzystuje wideorejestratory Waldemar Wylegalski
W Wielkopolsce stanie 36 nowych fotoradarów - o tym już informowaliśmy. Teraz mamy kolejne wieści, z których nie będą zadowoleni ci, którzy lubią nacisnąć na pedał gazu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na budowę odcinkowych systemów pomiaru prędkości, a niebawem nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na zakup fotorejestratorów. Do Wielkopolski trafią dwa takie urządzenia.

Fotorejestratory zostaną zamontowane w nieoznakowanych samochodach inspekcji.

CZYTAJ TEŻ:
Wielkopolska inspekcja kupuje fotorejestratory
Fotoradary wróciły na ulice Poznania
Fotoradary - raz łapią, a raz nie

- Kupujemy urządzenia, które oprócz podstawowej funkcji, umożliwiającej nagranie wykroczeń w ruchu, będą miały też funkcję pozwalającą na rejestrację wykroczeń "z pobocza", czyli ze stojącego pojazdu - mówi Aleksandra Kobylska z GITD.

Oficjalnie chodzi o to, by na drogach było bezpieczniej. W zeszłym tygodniu rozmawiano o tym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Podano statystyki. W 2011 roku w kraju doszło do ponad 40 tys. wypadków, w których rannych zostało 49 tys. osób, a ponad 4 tys. zginęły. Do największej liczby wypadków doszło przy dobrych warunkach atmosferycznych, a nadmierna prędkość była jedną z głównych ich przyczyn...

Coraz częściej słychać jednak głosy, że w budowie sieci fotoradarowej chodzi nie tylko o bezpieczeństwo, ale i większe wpływy do budżetu. Tymczasem inspekcja uzupełnia system Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

- Wytypowaliśmy nowe lokalizacje do instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących informuje Aleksandra Kobylska z GITD.

Chodzi o fotoradary i odcinkowe pomiary. Wykaz miejsc kontrolnych zostanie jednak opublikowany dopiero po podpisaniu umów ramowych z wykonawcami.

W całym kraju, do połowy roku, zostanie zamontowanych 300 fotoradarów, w tym 36 w Wielkopolsce. Na 24 odcinkach dróg zostaną zamontowane urządzenia do pomiaru średniej prędkości - już ogłoszono przetarg na ich zakup.

Na początku odcinka i jego końcu - na masztach lub bramownicach - zamontowane zostaną urządzenia, które będą "odnotowywać" czas przejazdu konkretnego auta i obliczać jego średnią prędkość. GITD chce urządzeń, które będą pracować przez 24 godziny na dobę, w każdych warunkach pogodowych (także w deszczu, śniegu, we mgle) w temperaturach od minus 15 stopni Celsjusza do plus 60.

Należy pamiętać o tym, że nie tylko ITD łapie przekraczających prędkość. - Wielkopolska policja ma 200 radarów ręcznych, tak zwanych suszarek oraz 16 wideorejestratorów - mówi Ewa Ochocka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
W ubiegłym roku tylko funkcjonariusze ruchu drogowego z regionu wręczyli prawie 187 tys. mandatów za nadmierną prędkość (przypominamy, że w połowie 2011 roku policja przekazała ITD 4 fotoradary, z których wcześniej korzystała). Fotoradary mają jeszcze niektóre straże miejskie: ta w Poznaniu ma 3 urządzenia - w ubiegłym roku zarejestrowały one 8 tys. wykroczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski