Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decoupage - ikony ze złoceniami

Milena Kochanowska
W jaki sposób i przy pomocy jakich materiałów można zrobić ikonę techniką decoupage wyjaśnia Iliana Firlik, instruktorka decoupage

Słyszałam, że techniką decoupage można wykonywać ikony ze złoceniami. W jaki sposób się je tworzy? Na jakim podłożu najlepiej je wykonać i gdzie kupić obrazy do wykorzystania na ikonie?

Tworzenie ikon jest bardzo ciekawą techniką decoupage. Nie ma ona oczywiście zbyt wiele wspólnego z procesem powstawania prawdziwej ikony, który nazywamy "pisaniem ikon", jest za to bardzo prosta i dostępna dla osoby zajmującej się sztuką decoupage.

Ikony wykonujemy na drewnie. Mogą to być zwykłe surowe, proste deski, ale warto znaleźć jakiś tartak i zdobyć "rasowe" deski o nieregularnych kształtach, z sękami, korą, śladami po kornikach. Taka ikona będzie dużo ciekawsza.

Pracę zaczynamy od przyciemnienia deski bejcą. Najlepiej nadają się do tego bejce wodne. Następnym krokiem może być przygotowanie złotego podłoża. Możemy do tego wykorzystać złoto w rolce, w płatkach lub w arkuszach szlagmetalu. Każde z nich naklejamy używając kleju do złoceń, który ma specyficzną właściwość - po wysuszeniu jest przezroczysty i łączy się w bardzo prosty sposób z różnymi formami złoceń.

Na tak przygotowaną powierzchnię przyklejamy postać anioła, świętego lub inną, według uznania. Gotowe papiery do decoupage z takimi wizerunkami możemy kupić w sklepie hobbystycznym. Jeśli jednak nie znajdziemy na nich ulubionego obrazu, możemy go sami wydrukować, ale koniecznie na dobrej drukarce laserowej.

Papier wycinamy i przed przyklejeniem moczymy w letniej wodzie około minuty. Jest to proces dekatyzacji papieru, który ułatwia późniejsze przyklejenie go do podłoża. Nasączony wodą papier przyklejamy do deski klejem do decoupage. Bardzo istotne jest dokładne usunięcie nadmiaru kleju i powietrza spod obrazka. Jeśli zrobimy to nieprecyzyjnie, na papierze po pewnym czasie pojawią się brzydkie bąble.

Po wysuszeniu, ikonę postarzamy dodatkowo pastą bitumiczną, najmocniej na brzegach, uzyskując efekt okopcenia brzegów świecą.

Potem pozostaje już tylko ikonę polakierować, pamiętając, że złocenia nie lubią lakierów wodnych, reagując na nie przebarwieniami na zielono, lub rozpuszczeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski