Poznań: Mniej firm wywożących śmieci

Poznań: Mniej firm wywożących śmieci

Andrzej Janas

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Obecnie w Poznaniu działa ponad 70 firm zajmujących się wywozem naszych domowych śmieci. Ile zostanie ich na rynku po wejściu w życie nowej ustawy śmieciowej? Może 10 procent, może trochę więcej. Ostra selekcja firm z branży komunalnej dokona się już na początku przyszłego roku, gdy miasto zorganizuje przetargi na obsługę poszczególnych rejonów miasta. W praktyce jeden rejon miasta będzie obsługiwało tylko jedno przedsiębiorstwo.
Nie wiadomo jeszcze, ile będzie to rejonów, czy terytorialnie odpowiadać będą granicą dzielnic, czy też powstanie ich więcej, na przykład 10. Pewne jest to, że zwycięzca w danym rejonie może być tylko jeden.

CZYTAJ TEŻ:

PRACODAWCY RP: USTAWA ŚMIECIOWA DO TK

Do tej pory każdy właściciel nieruchomości czy administrator sam wybierał sobie firmę, która wywoziła od niego odpady.
Miało to wiele zalet, choćby w postaci konkurencji cenowej wśród " śmieciowych" firm. W przyszłym roku wszystko się zmieni, zniknie konkurencja, zaś każdy z nas będzie płacił równy podatek śmieciowy. Praktycznie więc wrócimy do monopolu, który z gospodarką wolnorynkową ma niewiele wspólnego. Przeciętny poznaniak w sprawie własnych śmieci nie będzie miał nic do powiedzenia, wybór firmy, która będzie go obsługiwać, należeć będzie do miasta.

Przyszłoroczne przetargi to dla firm przysłowiowe być albo nie być, bo przegrana w przetargu praktycznie wyklucza je z działania na poznańskim rynku.- To dobre rozwiązanie - uważa Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Na rynku pozostaną tylko te podmioty, które są najlepiej przygotowane do spełnienia ekologicznych kryteriów wyznaczonych przez Unię i polskie prawodawstwo.

Na razie problem polega na tym, że istnieje tylko projekt owych kryteriów przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska. Jednak przeglądając je, widać, że sito selekcji będzie bardzo ostre.

- Spełniamy praktycznie wszystkie wymagania określone w projekcie Ministerstwa Środowiska - twierdzi Michał Dąbrowski, prezes Remondisu, największej w Poznaniu firmy zajmującej się odpadami. - Zwiększyliśmy możliwości naszych linii sortowniczych do 160 tysięcy ton rocznie, budujemy kompostownię, która w ciągu roku przerobi 50 tysięcy ton odpadów biodegradowalnych. Pracujemy nad zmianami w logistyce, tak aby nasza oferta była jak najbardziej konkurencyjna. Niedawno rozpoczęliśmy taki program pilotażowy w ramach wygranego przetargu na obsługę zasobów lokalowych ZKZL. Chcemy się przekonać, czy uda się nam przy zaproponowanej stawce zapewnić usługę na wymaganym poziomie. Jeśli to się uda, to nasza konkurencyjność będzie naszym największym atutem w przyszłorocznych przetargach.
1 »

W związku z ciszą referendalną komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo