Piłka ręczna kobiet: Sukces MKS MOS Gniezno

W pierwszej lidze piłki ręcznej kobiet rozpoczęła się druga faza rozgrywek. W grupie A cztery czołowe zespoły Aussie Latocha Sambor Tczew, Słupia Słupsk, UKS PCM Kościerzyna oraz Sparta Oborniki Wielkopolskie walczą treraz o awans do PGNiG Superligi, pozostała trójka - AZS PWSZ Jutrzenka Płock, MKS MOS Gniezno i AZS AWF Volkswagen Poznań - o utrzymanie.

Bardzo cenny sukces zanotowały szczypiornistki z Gniezna. Podopieczne Roberta Popka i Romana Solarka po niezwykle zaciętym meczu pokonały przed własną widownią Jutrzenkę Płock 21:20 robiąc tym samym olbrzymi krok na drodze do pozostania w pierwszej lidze.

Spotkanie od początku było bardzo wyrównane. Wprawdzie nieco lepiej rozpoczęły mecz gnieźnianki, ale przeciwniczki szybko odrobiły straty i do przerwy był remis. Po zmianie stron początkowo skuteczniejsze były zawodniczki z Płocka, które prowadziły już 17:14. Od tego momentu inicjatywę przejęły jednak piłkarki z Gniezna i to one, po walce do samego końca, przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Nie powiodło się natomiast Sparcie Oborniki. Zespół trenera Tomasza Konitza przegrał u siebie z liderem rozgrywek Aussie Latocha Samborem Tczew 25:37 (16:17). Oborniczanki po tej przegranej spadły w tabeli na czwarte miejsce i nie mają już szans na awans. Nawet druga lokata dająca udział w barażach jest już poza zasięgiem spartanek, które mogą co najwyżej zakończyć sezon na trzeciej pozycji.

W meczu z liderem tabeli i głównym pretendentem do awansu, podopieczne Tomasza Konitza dotrzymywały kroku rywalkom przez 36 minut. Wówczas z powodu kontuzji musiała opuścić parkiet Justyna Cieśla i miało to bardzo istotny wpływ na przebieg spotkania. Na dodatek od stanu 20:21 w 40 minucie, oborniczanki przez osiem minut grały w osłabieniu, co rywalki błyskawicznie wykorzystały.

Poznański akademiczki tym razem pauzowały. Nie ma co jednak ukrywać, że ich szanse na uniknięcie spadku są już raczej teoretyczne. Siedem punktów straty do beniaminka z Gniezna, gdy do zdobycia jest osiem "oczek", to dystans praktycznie nie do zniwelowania.

MKS MOS Gniezno - AZS PWSZ Jutrzenka Płock 21:20 (11:11)