Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Mariusz Jędrzejko wypowiada wojnę dopalaczom

Marta Żbikowska
Obecnie trudno jest nawet sprecyzować, czym jest dopalacz
Obecnie trudno jest nawet sprecyzować, czym jest dopalacz Fot. Grzegorz Dembiński
Profesor Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień ma zostać "tajną bronią" Głównego Inspektora Sanitarnego w walce z dopalaczami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dopalacze wracają? Kilkanaście osób na toksykologii!
Krakowski kredens kontra dopalacze. Film
Dziura w prawie pozwala na handel dopalaczami (FILM)
Chemicy "wyczarują" dopalacze pod nosem ustawy

- Zaproponowaliśmy profesorowi współpracę i wszystko wskazuje na to, że zostanie on doradcą - mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Przygotowałem plan, jeśli będzie odpowiadał drugiej stronie, to jestem gotowy go realizować - tłumaczy profesor Mariusz Jędrzejko.

Jak ekspert w dziedzinie profilaktyki uzależnień zamierza walczyć z dopalaczami?

Najważniejszą kwestią są rozwiązania prawne.
- Musimy wygrywać w sądach ze sprzedawcami dopalaczy - zapowiada. - Trzeba więc udowodnić, że dopalacze to substancje niebezpieczne dla życia i zdrowia. Chciałbym, aby pracownicy GIS mieli możliwość dokonywania zakupów kontrolowanych. W ten sposób będzie można przebadać te specyfiki i tych, którzy chcą zabijać nasze dzieci, będziemy mogli ścigać po całej Europie.

Kolejna sprawa to rzetelne i prawdziwe informacje na temat dopalaczy, które powinny trafiać do lekarzy toksykologów i terapeutów.
- Trzeba podawać prawdziwe konkrety o składzie, objawach i skutkach zażywania dopalaczy, a nie tylko straszyć ogólnikami - mówi profesor.

Pracownicy GIS mieliby przejść szkolenia, aby w każdej stacji sanepidu była chociaż jedna osoba, która o dopalaczach będzie wiedziała wszystko.
- Urzędnicy chcieliby coś zrobić, a nie wiedzą jak. Ja wiem jak, ale nie mam do tego odpowiednich narzędzi - mówi profesor Jędrzejko.

Obecnie trudno nawet sprecyzować, czym jest dopalacz.
- Zwyczajowo nazywa się tak różne substancje psychoaktywne - przyznaje Piotr Burda, krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii. - Wiadomo, że uzależniają one szybciej niż na przykład amfetamina.

Aby dobrze poznać wroga, profesor Mariusz Jędrzejko opracowuje program do monitorowania stron, które sprzedają dopalacze.
- To plan na dwa lata - mówi prof. Jędrzejko. - Ale innego wyjścia nie ma. Nie można ciągle tylko gasić pożarów. Trzeba zacząć im zapobiegać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski