Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Torowiska oraz sieć trakcyjna zabrane z MPK!

Katarzyna Fertsch
Torowisko na ulicy Winogrady już przejął Zarząd Transportu Miejskiego
Torowisko na ulicy Winogrady już przejął Zarząd Transportu Miejskiego Marek Zakrzewski
Do końca tego roku torowiska oraz sieć trakcyjna w mieście mają przejść w ręce Zarządu Transportu Miejskiego. Obecnie w zdecydowanej większości należą one do MPK i to przewoźnik wykonuje bieżące remonty i naprawy. Zarówno pracownicy, jak i związkowcy MPK obawiają się kopiowania wrocławskiego pomysłu. Tym bardziej, że we Wrocławiu okazał się on niewypałem.

Dzisiaj we władaniu ZTM są tylko torowiska i sieć na ulicach Winogrady, cała trasa kórnicka oraz budowane torowiska do Dworca Zachodniego PKP i na Franowo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poznań: Strajk w MPK coraz bliżej
Poznań: Herb Poznania zostaje na tramwajach [NOWE]
Poznań: MPK sprzedaje wysłużone MAN-y [ZDJĘCIA]

- Ta dwoistość władania infrastrukturą torowo-sieciową wymaga uporządkowania - uważa Beata Kocięcka, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego w poznańskim Urzędzie Miasta.

CZYTAJ KOMENTARZ AUTORKI:
MPK działa sprawnie. Po co to zmieniać?

Wyjaśnia też, że o przejęciu sieci i torów przez ZTM zdecydowali miejscy radni w chwili, gdy powoływali zarząd do życia. Podziałom w MPK sprzeciwiają się związkowcy. Obawiają się, że wpłynie to na pogorszenie funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Chodzi na przykład o sytuację, kiedy zamarznie zwrotnica. Dzisiaj wystarczy, że motorniczy poinformuje nadzór ruchu i już po kilku minutach na miejscu pojawia się pogotowie techniczne MPK.

- Kiedy tory przejdą w inne ręce, komu będzie zależało na takim pośpiechu? - zastanawia się Marek Wojciechowski, przewodniczący związku zawodowego motorniczych. - I kto będzie ponosił odpowiedzialność za to, że nie została ona natychmiast odmrożona?

W chwili, gdy torowiska oraz sieci przejdą do ZTM, wydziały torów i sieci w MPK przestaną być potrzebne. Przewoźnik nie będzie już mógł na bieżąco remontować i naprawiać torów, po których jeżdżą jego tramwaje.

- Już sama próba wydzielenia ich z MPK jest błędem. Pokazał to przykład choćby Wrocławia - dodaje Stanisław Drzewiecki, szef związku zawodowego kierowców i motorniczych.

Obawy wydają się nie być bezzasadne. Tym bardziej, że wrocławskie MPK odczuwa to, że torami oraz siecią zarządza ktoś inny (tam jest to Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta). Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowy wrocławskiego MPK mówi, że często ich tramwaje muszą przez to jeździć wolniej lub zmieniać trasę.

- Zarząd ma na torowiska określoną pulę pieniędzy. Gdy się skończą, nie możemy liczyć na żadne prace - wyjaśnia. - Tym bardziej, że tak samo ważne dla zarządu są torowiska, jak i drogi, więc o przesunięcie pieniędzy z jednej puli do drugiej jest niezwykle trudno.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poznań: Nowa zajezdnia częściowo pod dachem [ZDJĘCIA]
Poznań: Obserwatorzy sprawdzą komunikację miejską

Obecnie w jednej z części Wrocławia tory tak się pochyliły, że tramwaje muszą się mijać. Gdyby oba postanowiły przejechać tym odcinkiem jednocześnie, obtarłyby się.

- Niekiedy musimy wprowadzać ograniczenia prędkości nawet do pięciu kilometrów na godzinę - dodaje A. Korzeniowska.

Jednak poznańscy związkowcy boją się, że sytuacja może pójść jeszcze dalej i że zarząd nad torami i siecią przejmie jakaś prywatna firma. Wtedy dodatkowo będzie dyktować warunki i zasady napraw. Wzrosną też koszty funkcjonowania komunikacji tramwajowej. Dziś za korzystanie z przystanków i dworców autobusowych (które już przejął ZTM), przewoźnik musi płacić: 5 gr za każdy wjazd na przystanek i 1 zł za dworzec.

Rafał Kupś, szef Zarządu Transportu Miejskiego uważa, że jest za wcześnie, by komentować obawy związkowców. Nie potrafi też wskazać konkretnej daty przejęcia sieci i torów.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski