Floret kobiet: Poznanianki bliskie wyjazdu na igrzyska

Jacek Pałuba
Szablistkę Bognę Jóźwiak stać na wyjazd do Londynu
Szablistkę Bognę Jóźwiak stać na wyjazd do Londynu Janusz Romaniszyn
Najbliższe tygodnie będą bardzo ważne dla polskich florecistek oraz szablistek. Florecistki będą walczyły o olimpijski paszport w turnieju drużynowym, natomiast szablistki walczą o nominacje indywidualne.

W ostatnim czasie spory krok do Londynu zrobiły florecistki, które startowały w zawodach Pucharu Świata w niemieckim Tauberbishofsheim. W turnieju drużynowym Polki walczące w składzie: Małgorzata Wojtkowiak, Martyna Synoradzka (obie AZS AWF Poznań) oraz Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa) i Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), stanęły na trzecim stopniu podium. Biało-czerwone w ćwierćfinale imprezy pokonały Węgierki 32:27, a potem w półfinale przegrały z Włoszkami 35:45. W boju otrzecie miejsce po dramatycznej walce i w doliczonym czasie zwyciężyły Koreanki z Południa 29:28. Turniej wygrały Włoszki po zwycięstwie w finale z Rosjankami 45:29.

Po tej imprezie Polki zajmują czwartą pozycję w klasyfikacji Pucharu Świata w drużynie. Jeśli utrzymają to miejsce do końca rywalizacji PŚ, wtedy na pewno pojadą do Londynu. W igrzyska weźmie udział osiem drużyny - cztery pierwsze z rankingu Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) oraz cztery kolejne, po jednej ze stref: europejskiej, amerykańskiej, azjatyckiej i afrykańskiej. Przed polskimi florecistkami jeszcze dwa turnieje PŚ - w marcu w Turynie oraz Budapeszcie. Jeśli nasze reprezentantki utrzymają tak skuteczną formę, to z pewnością znajdą się w polskiej ekipie na igrzyska.

Zdecydowanie inaczej wygląda sprawa z szablistkami, które w Londynie wystąpią tylko w turnieju indywidualnym. Ostatnio we francuskim Orleanie Polki startowały w turnieju Pucharu Świata. Najlepiej spisała się Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa), trenująca od dłuższego czasu w USA. Socha w Orleanie została sklasyfikowana na dziesiątej pozycji. Gorzej powiodło się innym, naszym reprezentantkom. Bogna Jóźwiak (AZS OŚ Poznań) zajęła 60. miejsce, a Irenę Więckowską (AZS OŚ Poznań) sklasyfikowano na 66. pozycji. We Francji zabrakło trzeciej z poznanianek Katarzyny Kędziory.

- Dzisiaj bardzo blisko miejsca w Londynie jest Aleksandra Socha, która znajduje się w czołówce rankingu FIE. Bogna Jóźwiak w trzech ostatnich turniejach w Londynie, Antalyi i Moskwie musi powalczyć przynajmniej dwa razy o czołową ósemkę i raz o czwórkę, Jęsli to zrobi, a na pewno stać ją na to, wtedy przesunie się w rankingu FIE na 14 czy miejsce. To powinno dać paszport na igrzyska - mówi Leszek Tylkowski, trener szablistek AZS OŚ Poznań. Szans nie straciła jeszcze Katarzyna Kędziora. Gdyby w trzech ostatnich turniejach awansowała do pierwszej czwórki, też mogłaby realnie myśleć o igrzyskach.

Zawody Pucharu Świata odbędą się w Londynie w dniach 24-26 lutego. Potem w marcu jeszcze imprezy w Turcji oraz w Moskwie. Po nich wszystko będzie jasne.