Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ponad 50 nowych kamer w tym roku [MAPA]

Bogna Kisiel, Agnieszka Świderska
Aż 2 mln zł chce wydać w tym roku miasto na monitoring. Główne inwestycje to wymiana starych i awaryjnych urządzeń na Starym Rynku i pobliskich ulicach oraz instalacja nowych 51 kamer, w tym 15 w rejonie Stadionu Miejskiego.

- Warto jednak podkreślić, że w oku kamery znajdą się już wkrótce nie tylko tereny w pobliżu stadionu, ale także część os. Bajkowego, ulica Strzegomska i okolice Lasku Marcelińskiego - mówi Tomasz Kayser, zastępca prezydenta. - Nowe kamery pojawią się też w rejonie pl. Bernardyńskiego, Garbar czy Solnej. Będzie ich 11 i zostaną zamontowane do maja. Na dniach rozstrzygniemy przetarg, który wyłoni wykonawcę - zapewnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poznań: Będzie więcej kamer
Poznan okiem kamery... monitoringu
Poznań: Założą kamery wokół Stadionu Miejskiego

To nie koniec - otwarte są już oferty na zainstalowanie 10 kamer w rejonie ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W budżecie przewidziane są też pieniądze na instalację 10 kamer na ulicy Grunwaldzkiej.

- Pierwsza stanie przy zbiegu tej ulicy z Bukowską, ostatnia natomiast przy Malwowej, obejmując wjazd na cmentarz - tłumaczy Tomasz Kayser. Prezydent podkreśla, że kolejnym pomysłem jest uzupełnienie monitoringu kamerami (5 do 6), które przesyłają obraz drogą radiową. Dzięki temu nie trzeba prowadzić do nich światłowodów i można je instalować w różnych miejscach.

- Monitoring mobilny to bardzo dobre rozwiązanie. Przydatne, gdy zagrożenie występuje okresowo. Gdy ustaje, kamery można po prostu przenieść w inne miejsce - mówi Roman Kuster, zastępca komendanta miejskiego policji w Poznaniu.

Policja zyska także możliwość podglądu obrazu z 14 kamer, znajdujących się na pętli MPK na Górczynie. Już nie w tym roku, ale w ramach przedłużenia "pestki" planuje się montaż 18 kamer, 19 - na terenie zajezdni Franowo, a na trasie tramwajowej os. Lecha-Franowo będzie ich ponad 100 (w tym tzw. kamery techniczne, które monitorują trasę tramwajową).

Jak obserwują strażnicy i policjanci, w miejscach, w których działają kamery spada przestępczość. Na Starym Mieście w ciągu ośmiu lat o połowę zmniejszyła się liczba przestępstw, głównie rozbojów, bójek i pobić. Na Jeżycach niemal nie ma już włamań do samochodów, które niegdyś były plagą okolicy.

W ubiegłym roku osoby obserwujące obrazy z kamer zleciły prawie 6 tysięcy interwencji. Najczęściej dotyczyły one awarii i dewastacji budynków, lamp czy przystanków, a także picia alkoholu czy nieprawidłowego parkowania. 130 nagrań udostępniono policji, jako dowód w sprawach o przestępstwa i wykroczenia. - Monitoring jest skuteczny - podsumowuje T. Kayser.

Najwięcej kamer jest w centrum
W Poznaniu działają obecnie 193 kamery. Są w najbardziej newralgicznych miejscach: m.in. na rondach Rataje, Śródka, Kaponiera, wzdłuż trasy PST, wokół Starego Rynku i rynku Jeżyckiego, Bukowskiej itp. Najwięcej miejskich kamer jest w ścisłym centrum. Na samym Starym Mieście działa 47 kamer, 46 - na Jeżycach. Na Grunwaldzie pracuje teraz 28 kamer, na Nowym Mieście 32, na Piątkowie i Winogradach 32. Najmniej kamer, tylko 8, jest na Wildzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski