Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Dodatek mieszkaniowy
Dodatek mieszkaniowy
Kto może liczyć na dodatek mieszkaniowy wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Prowadzę czteroosobowe gospodarstwo domowe. Jaki dochód uprawnia moją rodzinę do otrzymania dodatku mieszkaniowego?
- W gospodarstwie wieloosobowym dodatek przysługuje, jeśli średni miesięczny dochód na jedną osobę, w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie przekracza 125 proc. najniżej emerytury, czyli po wyliczeniu 910, 23 zł brutto. Kwota ta zmieni się po marcowej waloryzacji rent i emerytur.Mieszkam sama. Jaki dochód będzie mnie uprawniał do przyznania dodatku mieszkaniowego?
- Dodatek będzie pani przysługiwał, jeżeli średni miesięczny dochód w ciągu trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nie przekroczy 175 proc. najniżej emerytury - po obliczeniu kwoty 1274,32 zł brutto.


Wraz z mężem mieszkamy w lokalu komunalnym, który ma 38 m kw. Czy taka powierzchnia uprawnia nas do dodatku mieszkaniowego?
- Tak. Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych powierzchnia mieszkania zajmowanego przez dwie osoby powinna wynosić 40 m kw.


Zajmuję mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Prowadzę wspólne gospodarstwo domowe z niepełnosprawną córką. Dochód brutto na jedną osobę wynosi 525 zł, a mieszkanie ma 53 m kw. Czy mogę dostać dodatek mieszkaniowy?
- Tak, pod warunkiem, że córka jest osobą niepełnosprawną wymagającą mieszkania w osobnym pokoju lub porusza się na wózku inwalidzkim, co będzie potwierdzone odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. W takim wypadku powierzchnię uprawniającą do przyznania dodatku dla dwóch osób zwiększa się o 15 m kw, czyli do 55 m kw.


Mam przyznany dodatek mieszkaniowy. Niedawno zmieniłam adres zamieszkania. Czy powinnam ten fakt zgłosić?
- Tak. Dodatek przyznawany jest imiennie dla najemcy konkretnego lokalu. W razie zmiany mieszkania, o dodatek trzeba wystąpić ponownie.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo