Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: TZN Xenna - usłyszeć legendę

TR
Zygzak znów na scenie
Zygzak znów na scenie Bartłomiej Wutke
Ponad 200 osób bawiło się w sobotę "Pod Minogą" na koncercie TZN Xenny, która wróciła na scenę po 24 latach nieobecności.

TZN Xenna była częścią punkowej legendy lat osiemdziesiątych. I na wiele lat pozostała tylko legendą. Poza singlem "Dzieci z brudnej ulicy" wydanym w 1986 roku przez Tonpress i dwoma kawałkami, które znalazły się na płycie "Jak punk to punk" nie pozostawiła po sobie żadnej płyty.

Wydany na kasecie "Ciemny pokój" pojawił się na rynku dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy Xenny już dawno nie było. Nie była jednak zespołem, którego nazwa kiedykolwiek miała zostać zapomniana. Nie, jeżeli w Polsce został chociaż jeden punk. A były przecież i są ich wciąż tysiące.

Aby się o tym przekonać, wystarczyło przyjść w sobotę do klubu "Pod Minogą". Nie było wprawdzie tysięcy, tylko setki, ale wszystkich przyciągnęła legenda, która po 24 latach wróciła na scenę.

- Punk się nie zmienił - mówi Krzysztof "Zygzak" Chojnacki, wokalista TZN Xenna. - Świat zmienił tylko gadżety, ale nie rozwiązał ludzkich problemów. Punk zawsze był muzyką tej smutnej strony życia. I ta strona wciąż istnieje. Dlatego nasze teksty nic nie straciły na swej aktualności, a niektóre jak "Bankier, oficer, polityk czy ksiądz" okazały się pisane nawet na wyrost. Powstaliśmy i zaczęliśmy grać w czasach kryzysu. Teraz znów mamy czasy kryzysu.

I publiczność, która potrzebuje "kryzysowych" piosenek. Fani długo nie pozwalali skończyć tego koncertu: zrobili to dopiero po czterech bisach. Zbyt łatwo pozwolili zejść wtedy Xennie ze sceny, żeby teraz powtórzyć ten sam błąd. Dla wielu z nich był to jednak pierwszy koncert Xenny w życiu.

Wtedy w tamtych czasach byli zbyt młodzi, żeby bawić się na jej koncertach albo w ogóle nie było ich na świecie. Nieprzypadkowo sobotni koncert rozpoczął się już o godzinie 17 i skończył po godzinie 21.

- Koncerty są głównie dla młodych - mówi Katarzyna "Sopelowa" Sobkowiak, organizatorka koncertu. - To ich chcemy przyciągnąć, zarazić muzyką. Sama jestem matką i rozumiem obawy rodziców przed puszczaniem dzieci na koncerty, które kończą się w środku nocy. Z naszych koncertów mogą wrócić o rozsądnej porze.

A w czym tkwił fenomen tamtej punkowej sceny? TZN Xenny, Siekiery, Dezertera i wielu innych?
- Mieliśmy idealną pożywkę w postaci systemu socjalistycznego i stanu wojennego - mówi Zygzak. - Nie znaliśmy słów angielskiego punk rocka, ale czuliśmy jego energię. I to wystarczyło. Dopisaliśmy do niego własną ideologię i piosenki. Nie było na świecie takiego punk rocka, jaki był w Polsce.

SET LISTA: Dlaczego, Guma, Religia, Szarzy ludzie, Paranoja, Politycy, Wodzowie, Ajdont, Dzielna radziecka kobieta, Bankier, oficer, polityk czy ksiądz, Dzieci z brudnej ulicy, Gazety mówią, Demokracja w czarnych okularach, Kałasznikow, Wolacy, Korpo lament song, Ścierwo, Wasza wiara?, Ciemny pokój, Rewolucja, Nasz świat, Miasto, Po to byś się bał, Ola, ola, ola lej, Dzisiaj są imienny pani Zosi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski