Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmuż - zapomniane warzywo

Elżbieta Podolska
Warto sięgać po jarmuż
Warto sięgać po jarmuż 123rf
Leży na straganach i nikt go nie zauważa. Został zapomniany wiele lat temu, a przecież zimą doskonale może uzupełniać braki witamin i zdobić na zielono nasze stoły. Można go zjadać na surowo, zapiekać, smażyć, gotować oraz dodawać do różnych zup jarzynowych. Mowa o jarmużu, warzywie z rodziny kapustnych, które jest smaczne i zdrowe pisze Elżbieta Podolska

To roślina znana od tysiącleci, popularna już w starożytności. Zbierana jest po pierwszych przymrozkach, bo wtedy traci charakterystyczną goryczkę. Jest to znakomite warzywo na czas, kiedy z naszych talerzy znikają inne świeże, gruntowe jarzyny.

Polecany dla ludzi, którzy są na diecie, bo przyspiesza przemianę materii, jest bardzo niskokaloryczny i bogaty w witaminy. Uwielbiają go Niemcy, którzy w czasie zimy dodają kilka liści nieomal do każdej zupy, żeby podnieść jej walory smakowe.

Wygląda jak skrzyżowanie kapusty z sałatą z kędzierzawymi liśćmi. Może też doskonale zdobić nasze półmiski. Podawany z buraczkami i dymką smakuje wybornie jako przystawka, albo jarzyna do głównego dania.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Liście jarmużu dokładnie umyć. Wyciąć z nich twarde nerwy, a następnie posiekać. Buraki obrać i pokroić w drobną kostkę, dymkę oczyścić, umyć i pokroić. Buraki dusić na odrobinie oliwy przez ok. 15 minut. Dodać posiekany jarmuż i dymkę. Dusić następne 7-8 minut, dodając wcześniej sok z cytryny, czosnek, sól i pieprz. Podawać na ciepło lub na zimno.

Znakomita jest także sałatka z jarmużu i selera naciowego. Jogurt wymieszać z oliwą, zieloną pietruszką i sokiem z cytryny. Przyprawić solą, cukrem i pieprzem. Jarmuż umyć, odkrajać ogonki liściowe.

Osączone dokładnie i oczyszczone liście jarmużu drobno pokrajać w makaronik i w miarę krajania łączyć z sosem. Seler umyć, oczyścić z włókien, tak jak rabarbar, pokrajać w cienkie plasterki i wymieszać z jarmużem. Sprawdzić smak, ewentualnie przyprawić sokiem z cytryny, solą, pieprzem i cukrem. Amatorzy mogą dodać 2-3 ząbki posiekanego czosnku. Gotową surówkę wyłożyć na salaterkę i posypać posiekanymi orzechami.

Można z niego przygotować także zupy, albo po prostu wymieszać posiekany z majonezem. Jadalne są jedynie liście.

Naprawdę warto spróbować, może to być kulinarne odkrycie tej zimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski